Przyznano nagrody im. ks. Szersznika
26 października 2020 | 12:51 | rk | Cieszyn Ⓒ Ⓟ
Po raz kolejny przyznano nagrody powiatu cieszyńskiego im ks. Leopolda Jana Szersznika – wybitnego jezuity z przełomu XVIII i XIX wieku. Z powodu pandemii, nie odbyła się gala, podczas której zazwyczaj wręczano laureatom statuetki z podobizną cieszyńskiego księdza.
„Szerszniki” mają być formą promocji kultury regionu Śląska Cieszyńskiego. Nadawane są w trzech kategoriach: twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego.
Tegorocznymi laureatami są: Piotr Gruchel – ceniony muzyk cieszyński, szef kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, prof. Karol Daniel Kadłubiec – naukowiec, popularyzator i pasjonat kultury ludowej Śląska Cieszyńskiego, oraz Urszula Korzonek – poetka i pisarka pochodząca ze Skoczowa.
Laureat Nagrody otrzymuje statuetkę ks. Leopolda Szersznika zaprojektowaną przez cieszyńską rzeźbiarkę i medalierkę Urszulę Górnicką-Hermę. Nagrody są przyznawane od 2002 r. Od 2008 r. patronuje jej ks. Leopold Szersznik, znany na Śląsku Cieszyńskim jezuita, historyk, pedagog, bibliofil, fundator biblioteki i pionier muzealnictwa.
Ks. Leopold Jan Szersznik urodził się w 1747 roku w Cieszynie. W 1757 roku rozpoczął naukę w jezuickim gimnazjum, potem studiował filozofię w jezuickiej akademii w Ołomuńcu. W trakcie nauki wstąpił do zakonu. Po ukończeniu studiów teologicznych wrócił do miasta nad Olzą. Tu był prefektem gimnazjum, założył historyczną bibliotekę i muzeum – pierwsze tego typu instytucje na terenie Górnego Śląska.
Zajął się przebudową infrastruktury komunalnej, zarządzaniem miejskimi finansami, rozwojem kultury, oświaty i nauki. Zainicjował regionalne badania naukowe. Przez długie lata duchowny pełnił funkcję nadzorcy szkół katolickich z całego Śląska Cieszyńskiego. Jako jeden z pierwszych upominał się u władz m.in. o podręczniki w języku polskim.
Kapłan zmarł w 1814 r. W testamencie swój niezwykle cenny księgozbiór zapisał miastu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.