Drukuj Powrót do artykułu

Puck: 98. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

10.02.2018 , ks. kk, Puck, 10-02-2018 Ⓒ ℗

W Pucku odbyły się dziś uroczystości religijno-patriotyczne z okazji 98. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Z tej okazji abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył w puckiej farze okolicznościowej Mszy św. w intencji Ojczyzny, w której wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, oficerowie Marynarki Wojennej i reprezentanci służb mundurowych oraz licznie przybyli wierni.

– Wspominamy dzisiaj dzień zaślubin Polski z morzem, jaki miał miejsce w Pucku, 10 lutego 1920 roku. Biły tego dnia radośnie dzwony kościołów i kaplic wojskowych całego kraju. A pierwszy biskup polowy Wojska Polskiego, Stanisław Gall, pisał w okolicznościowym liście pasterskim: „Ten przestwór morski, który się roztworzy – to wielka nadzieja najśmielszych naszych poczynań na wszechświatowej arenie pracy, przemysłu i handlu” – przypomniał w homilii metropolita gdański.

– Tamtego dnia – w tamtym symbolicznym akcie zaślubin – wstająca do życia Rzeczypospolita obiecywała morzu, do którego dostęp w niewielkim wymiarze otrzymała, miłość i wierność. Egzamin z tej miłości i wierności zdała. Aktu zaślubin dokonał żołnierz bez skazy, generał Józef Haller, organizator Wojska Polskiego w Rosji, a potem dowódca słynnej „Błękitnej Dywizji”, którą przyprowadził ze sobą z Francji, nie wiedząc jeszcze, jak wielką odegra rolę w kampanii 1920 roku – podkreślił hierarcha.

– Jakże prostą i głęboką lekcję zawiera nasza dzisiejsza obecność nad polskim morzem, odzyskanym dla Polski przed dziewięćdziesięciu ośmiu laty. Właśnie tutaj w Pucku Rzeczpospolita wróciła nad morze, nad skrawek morza; ruszyła – na morze i poczęła, wysiłkiem swych żołnierzy – marynarzy, strzec swego morza. Mieli bowiem wówczas Polacy jasno określony cel: odzyskaną niepodległość zagospodarować w sposób nowoczesny i zabezpieczający żywotne interesy Ojczyzny – stwierdził metropolita gdański.

– Nie zaświtałaby Polsce wolność bez Legionów i Pierwszej Kadrowej. Nie byłoby Cudu nad Wisłą i Powstań Śląskich bez ducha entuzjazmu i bezinteresownego idealizmu, który w młodzieńczym zapale i trudzie przekuwał się w konkretne czyny. Z podobną pasją odbywał się powrót Polski nad morze – kontynuował abp Głódź.

– Nasza dzisiejsza modlitewna i rocznicowa obecność nad polskim morzem stanowi doniosłą okazję, by prosić szczególnie o dar zaufania do Boga i wybory dobra. Dzisiejsza Ewangelia to zaproszenie do pogłębiania relacji z Jezusem, która zaowocuje głębszym uczestniczeniem we Mszy Świętej, umocnieniem wiary i doświadczeniem nieba tu na ziemi. Maryjo, którą czci Lud Kaszubski niedaleko stąd, w Swarzewskim wizerunku, jako Królową Polskiego Morza. Prowadź nas po drogach wiary, tej wiary w Boga i służby Ojczyźnie – zakończył hierarcha.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele Związku Piłsudczyków odznaczyli abp. Głódzia Medalem 450. Rocznicy Komisji Morskiej. Oprócz metropolity gdańskiego odznaczenie otrzymali m.in.: Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, miasto Puck, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Danuta Sikora, dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego oraz przedstawiciele Marynarki Wojennej RP.

Po Mszy św. w puckim porcie pod pomnikiem Generała Józefa Hallera odbyła się druga część uroczystości. Odczytano listy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Na placu zgromadziły się ponadto liczne poczty sztandarowe, a spotkaniu towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna oraz Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.