Puławy: pogrzeb ks. prof. K. Jeżyny – teologa moralisty z KUL
07 lutego 2019 | 19:31 | dab | Puławy Ⓒ Ⓟ
W Puławach odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prof. Krzysztofa Jeżyny – teologa moralisty, wieloletniego pracownika Wydziału Teologii KUL, byłego dyrektora Instytutu Teologii Moralnej. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Józef Wróbel SCJ, a homilię wygłosił ks. Stanisław Zając. – Dzielił się z nami tym, co dał mu Bóg. Jako kapłan i jako profesor – powiedział o zmarłym bp Wróbel.
Zmarłego żegnali m.in. przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych bp Józef Wróbel, prawie 200 kapłanów, władze Wydziału Teologii, współpracownicy i studenci z KUL, członkowie wspólnoty Emmanuel oraz wielu wiernych, którzy zetknęli się z ks. Jeżyną podczas jego kapłańskiej posługi.
Zwracając się do wiernych, bp Wróbel mówił o związkach ks. Jeżyny z jego rodzinnym miastem, z archidiecezją i katolicką uczelnią. – Był jednym z nas, był spośród nas. Dzielił się z nami tym, co dał mu Bóg, obecnością i sercem poprzez dar kapłaństwa czy darem intelektu jako profesor – mówił o zmarłym lubelski biskup pomocniczy.
Homilię pogrzebową wygłosił ks. Stanisław Zając, kolega rocznikowy ks. Jeżyny. – Byłeś dla mnie wzorem przyjaźni i braterstwa. Lubiłem słuchać twoich przemyśleń i podziwiałem, gdy poszukując prawdy, zachowywałeś szacunek dla rozmówcy. Jestem Ci wdzięczny za świadectwo wiary, za poszukiwanie Boga i bliskości z drugim człowiekiem – powiedział kapłan.
Kaznodzieja przytoczył fragmenty testamentu pozostawionego przez zmarłego kapłana i teologa. – Wierzę, że dzięki ofierze zbawczej, Jezus Chrystus odkupił każdego człowieka, także i mnie grzesznika. Dziękuję wszystkim za wszelkie dobro i przepraszam wszystkich za moje słabości, przewinienia i zaniedbania – zapisał przed śmiercią ks. Jeżyna.
W imieniu społeczności akademickiej KUL głos zabrał ks. prof. Sławomir Nowosad, dziekan Wydziału Teologii KUL, który odczytał list rektora uczelni. – Ufając Bożej Opatrzności, głęboko wierzymy, że doświadczenie bólu ukazuje perspektywę życia, które choć się zmienia, to nigdy się nie kończy – napisał ks. prof. Antoni Dębiński.
Po mszy ciało zmarłego złożono w grobowcu na cmentarzu parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach przy ul. Piaskowej.
Ks. Krzysztof Grzegorz Jeżyna urodził się 30 września 1956 r. w Puławach. W 1975 r. rozpoczął studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, a w 1981 r. otrzymał święcenia kapłańskie.
W ramach pracy duszpasterskie posługiwał jako wikariusz w Zakrzówku i parafii Narodzenia NMP w Chełmie. W strukturach diecezjalnych pełnił funkcje m.in. referenta ds. duszpasterstwa młodzieży, referenta ds. duszpasterstwa nauczycieli, moderatora duszpasterstwa pracowników nauki oraz dyrektora programowego Radia Plus. Ponadto posługiwał jako kapelan w lubelskich szpitalach SPSK 1 oraz MSW.
W latach 1984-87 odbył studia specjalistyczne na Sekcji Teologii Moralnej na Wydziale Teologii KUL, uzyskując w 1986 r. licencjat z teologii moralnej. W 1993 r. obronił pracę doktorską „Apostolstwo świeckich według Akcji Katolickiej w Polsce okresu międzywojennego” napisaną pod kierunkiem ks. prof. Janusza Nagórnego. W 2003 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego i rozprawy „Moralne przesłanie nowej ewangelizacji. Wezwanie do odnowy Kościoła i świata”.
W latach 1995-2018 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W ramach Wydziału Teologii KUL pełnił funkcje adiunkta katedry Teologii Moralnej Społecznej oraz kierownika katedry Teologii Moralnej Szczegółowej. W latach 2006 – 2014 był dyrektorem Instytutu Teologii Moralnej.
Zmarł 4 lutego 2019 r. w szpitalu w Lublinie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.