Pułtusk: konferencja o ochronie zasobu archiwów kościelnych
25 listopada 2011 | 12:29 | eg Ⓒ Ⓟ
Ochronie zasobu archiwów kościelnych, jego digitalizacji oraz konserwacji poświęcona była konferencja naukowa, która odbyła się w Pułtusku w diecezji płockiej, w dniach 22-24 listopada. Jej inicjatorem była Rada ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego KEP oraz Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.
Obecny na konferencji bp prof. dr hab. Jan Kopiec, członek Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP, podkreślał znaczenie współpracy między archiwami kościelnymi i państwowymi. Wyrażał wdzięczność za podjętą inicjatywę naukową, dzięki której archiwa stają się bardziej profesjonalne. Przekonywał także o potrzebie kontynuowania podobnych spotkań.
W programie konferencji znalazło się m.in. omówienie tematyki związanej z digitalizacją zbiorów, czyli umieszczaniu ich na nośnikach cyfrowych, o czym mówił ks. prof. dr hab. Józef Marecki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dyskutowano m.in. o konieczności digitalizacji, utrzymaniu serwerów, finansowaniu utrzymania i udostępniania zbiorów.
Wśród prelegentów znalazły się m.in. prof. dr hab. Elżbieta Jabłońska i dr Małgorzata Pronobis-Gawdzis z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które współpracują z archiwami kościelnymi i klasztornymi. Wskazywały, że jednym z najczęściej popełnianych błędów jest trzymanie zbiorów w złych warunkach, w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć. Konserwatorki podkreślały także konieczność konserwacji bezcennych ksiąg, dokumentów czy pieczęci.
Uczestnicy konferencji mogli także m.in. poznać zasady konstrukcji budynków archiwalnych, o czym mówiła Anna Czajka z Centralnego Laboratorium Konserwacji Archiwaliów, z zasadami wyodrębniania zespołów archiwalnych zapoznał ich ks. prof. dr hab. Władysław Wlaźlak z Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej, o mikrofilomowaniu materiałów opowiedziała prof. dr hab. Maria Dębowska z Instytutu Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych KUL, natomiast referat o zasadzie uczestnictwa w projektach europejskich wygłosiła dr Ewa Rosowska z UMK w Toruniu.
Ponadto uczestnicy spotkania w Pułtusku wzięli udział w Mszy św. koncelebrowanej w Kolegiacie Pułtuskiej, pod przewodnictwem ks. prał. prof. dr hab. Witolda Kujawskiego, dyrektora Archiwum Diecezjalnego we Włocławku. Mieli także okazję zwiedzić zabytkową kolegiatę oraz Oddział w Pułtusku Archiwum Państwowego m. st. Warszawy.
„Archiwiści dotykają rzeczy, które często w ogólne nie ujrzały światła dziennego. Człowiek obcuje z historią sprzed 500-600 lat, która może przemienić jego myślenie. Z tych dzieł powstałoby sporo prac naukowych. Rośnie przekonanie, że tymi materiałami archiwalnymi trzeba się właściwie zajmować i przeznaczać środki na ich udostępnianie”, podsumowała spotkanie s. M. Natanaela Błażejczyk CSSF, konsultant ds. ochrony zabytków sakralnych przy Sekretariacie KEP, konsultor w Radzie ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP.
W konferencji w Pułtusku wzięło udział ponad 130 reprezentantów archiwów: państwowych, diecezjalnych, zakonnych (w tym klauzurowych). Naczelną dyrekcję Archiwów Państwowych reprezentowała dr Barbara Berska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.