Pułtusk: osoby niepełnosprawne musiały pozostać w domu
08 lipca 2020 | 11:51 | eg | Pułtusk Ⓒ Ⓟ
Po raz pierwszy od 1992 roku osoby niepełnosprawne z diecezji płockiej nie będą mogły wziąć udziału w dorocznych wczasorekolekcjach, które organizował dla nich ks. kan. Janusz Zdunkiewicz, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Pułtusku: „Podczas naszych wczasorekolekcji osoby niepełnosprawne wypoczywały i modliły się. To był dla nich zawsze niepowtarzalny turnus” – przyznaje inicjator letnich spotkań wspólnoty osób niepełnosprawnych.
Ks. kan. Janusz Zdunkiewicz organizował wczasorekolekcje dla osób niepełnosprawnych od roku 1992, w ostatnich latach 8-dniowe turnusy odbywały się w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Pułtusku, gdzie jest proboszczem. Zazwyczaj uczestniczyła w nich grupa około 30 osób (w tym osoby na wózkach inwalidzkich), korzystających z gościnności mieszkańców Pułtuska. Ofiarnie opiekowali się nimi wolontariusze.
Uczestnicy mieli zapewnione atrakcje turystyczne, ale też każdego dnia uczestniczyli w Mszy św. i Apelu Jasnogórskim, adorowali Najświętszy Sakrament czy modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz modlitwą różańcową.
Z powodu koronawirusa w tym roku osoby niepełnosprawne nie mogą uczestniczyć w takiej formie wypoczynku: „Gdy zaczynałem organizować wczasorekolekcje dla osób niepełnosprawnych, najczęściej zamknięci byli oni w swoich domach. Potem to się zmieniło, pojawiły się różne formy wypoczynku dla nich, ale tylko u nas mogli wypoczywać i modlić się zarazem, pogłębić życie religijne, popracować nas swoją duchowością” – uważa pułtuski duszpasterz.
Pandemia pokrzyżowała plany i uniemożliwiła organizację wczasorekolekcji dla osób niepełnosprawnych w tym roku. Nie oznacza to jednak, że za rok ks. Zdunkiewicz nie zaprosi ich do swojej parafii ponownie. Wszystko zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej w kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.