Pułtusk: XIX Dni Patrona miasta – św. Mateusza
22 września 2016 | 11:09 | eg Ⓒ Ⓟ
Uroczystą Mszą św. w bazylice pułtuskiej, z udziałem członków Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, podsumowano uroczyście XIX Dni Patrona Pułtuska św. Mateusza. W programie Dni znalazł się m.in. nocny bieg śladami historii miasta, sesja naukowa czy wystawa historyczna. Wydarzenia zgromadziły kilkanaście tysięcy uczestników.
Mszy św. i procesji wokół bazyliki pułtuskiej przewodniczył ks. kan. Janusz Zdunkiewicz, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Pułtusku, natomiast homilię wygłosił ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, członek Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej. Pytał on pułtuszczan, czy św. Mateusz w ich świadomości wciąż jest „żywym patronem”, aktualnym, czy ich zachwyca oraz czy uznają go za wzór do naśladowania. Bo przecież potrafił nawrócić się i pójść za Jezusem, nie oglądając się za siebie.
„Dziś wielu ludziom nie przeszkadza życie w grzechu i bez łaski Bożej. Podobnie było z celnikiem Mateuszem, który był otoczony środowiskiem nieuczciwych poborców podatków i swych współtowarzyszy – celników, którzy szukali bogactw. Jednak gdy Jezus spotkał Mateusza, ten natychmiast wstał i poszedł za Nim, aż do przelania krwi w męczeństwie. Czy do podobnej postawy nie wzywa nasz patron tych wszystkich, którzy choć ochrzczeni, to jednak są praktycznymi ateistami?” – zapytał wiernych kaznodzieja.
Dodał, że Bóg wzywa do Siebie tych, dla których „wiara praktycznie jest martwa”. Wiele osób ochrzczonych żyje bowiem inaczej niż chce Bóg. Jednak nie są przez Jezusa przekreśleni – On ich szuka i spotyka, „daje znaki dla opamiętania”. Jeżeli „człowiek myśli, jak odnieść sukces, a nie stawia sobie pytania, jak się zbawić, to jest to jego dramat”.
Ks. Zakrzewski odniósł się też do trwającego Roku Miłosierdzia i „Dzienniczka” św. s. Faustyny. Przywołał słowa, które usłyszała mistyczka z Płocka, aby powiedzieć grzesznikom, że Chrystus zawsze czeka na grzeszników, „wsłuchuje się w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Niego”. Chrystus powiedział jej też, że przemawia do grzeszników „przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny” (Dz 1728).
„Mamy się nawracać, nie możemy lekceważyć żadnego grzechu, bo Bóg w swoim miłosierdziu chce nas teraz zbawić. Mateusz nie jest nam dany dla ozdoby. On ma zadanie: ma nam pomóc w naszym nawróceniu” – przekonywał proboszcz parafii w Tłuchowie.
W uroczystości uczestniczyli m.in. kanonicy gremialni Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu oraz radni, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, szkół, instytucji i cechu rzemiosł.
XIX Dni Patrona św. Mateusza miały bogaty program imprez kulturalnych, edukacyjnych i sportowych. Były to m.in. sesje naukowe i konkursy wiedzy o historii, uroczysta sesja rady miejskiej, wystawy tematyczne, inscenizacje, charytatywny maraton zumby czy nocny bieg śladami historii Pułtuska. Chętni mogli też zwiedzić zabytkową bazylikę kolegiacką pw. Zwiastowania NMP.
W organizację dorocznego przedsięwzięcia zaangażowały się wspólnie miejscowe parafie, Urząd Miasta, placówki kultury oraz szkoły.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.