Punkty pomocy ofiarom przestępstw w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
22 lutego 2021 | 10:32 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Przypadający 22 lutego Dzień Ofiar Przestępstw rozpoczyna Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Caritas prowadzi 9 Punktów Pomocy Pokrzywdzonym. Dotyczy to przestępstw przeciwko rodzinie i opiece (przemoc domowa, porzucenie, uchylanie się od alimentów), przeciwko mieniu (kradzieży, rozbojów), przeciwko wolności (groźby, stalking, pozbawienie wolności), przestępstw seksualnych, pobicia, zabójstwa, wypadków komunikacyjnych.
W ogólnopolskiej sieci pomocy pokrzywdzonym, której patronuje Ministerstwo Sprawiedliwości, uczestniczy Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, prowadząc 9 Punktów Pomocy Pokrzywdzonym na terenie diecezji: w Koszalinie, Szczecinku, Kołobrzegu, Sianowie, Darłowie, Białogardzie, Połczynie-Zdroju, Wałczu i Złocieńcu.
Specjaliści udzielają w nich pomocy osobom dotkniętym przestępstwem, świadkom przestępstw i ich najbliższym. Dotyczy to przestępstw przeciwko rodzinie i opiece (przemoc domowa, porzucenie, uchylanie się od alimentów), przeciwko mieniu (kradzieży, rozbojów), przeciwko wolności (groźby, stalking, pozbawienie wolności), przestępstw seksualnych, pobicia, zabójstwa, wypadków komunikacyjnych.
Zagrożeniem dla ofiar czynów zabronionych może być wykluczenie społeczne, negatywny wpływ na sytuację rodzinną i zawodową, poczucie osamotnienia. Projekt ministerialny kompleksowo zapobiega tym mechanizmom. – Zapewniamy wsparcie zarówno w odnalezieniu równowagi psychicznej, pomoc prawną – wyjaśnia Katarzyna Skuza, koordynator projektu. – Pokrzywdzeni mogą liczyć również na wsparcie finansowe: pokrycie kosztów kształcenia i opieki w placówkach publicznych, szkoleń i kursów zawodowych, wypoczynku, dopłat do czynszu, dojazdów, zakup urządzeń i wyposażenia. Nadto otrzymać bony żywnościowe i towarowe.
– Zgłoszenie się po pomoc, to podstawowa decyzja – wyjaśnia Katarzyna Skuza, koordynator projektu. – Kolejną jest podjęcie radykalnych kroków prawnych. Ludzie zdają sobie sprawę, że to konieczne, ale nie wszyscy są na to gotowi. Niektóre osoby z przemocy zgłaszają się do nas, ale zaraz wycofują się, wracają do oprawców, nie chcą składać doniesień na policję. Liczą, że da się rozwiązać problem po cichu. To się zwykle nie sprawdza i cierpią przez kolejne lata.
Informacje o adresach, danych kontaktowych i dyżurach osób pierwszego kontaktu w naszych punktach pomocy można znaleźć na stronie internetowej Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Dostępny jest również telefon całodobowy, 7 dni w tygodniu: +48 532 460 213.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem obchodzony jest w 2021 r. w dniach 22-28 lutego. Idea obchodów Tygodnia zrodziła się w 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. W tym czasie w całym kraju każdy zainteresowany może uzyskać informacje w prokuraturach regionalnych, okręgowych i rejonowych o swoich uprawnieniach w postępowaniach przygotowawczych i sądowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.