Puszczykowo: jubileusz misjonarzy ze Zgromadzenia Ducha Świętego
25 lutego 2013 | 14:21 | bt Ⓒ Ⓟ
Misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego obchodzili w II Niedzielę Wielkiego Postu 80. rocznicę założenia domu zakonnego w podpoznańskim Puszczykowie i 15. rocznicę ustanowienia tutejszej parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Eucharystii dziękczynnej za posługę misjonarzy ze Zgromadzenia Ducha Świętego sprawowanej w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP przewodniczył bp Wojciech Polak, a koncelebrował ją m.in. o. Andrzej Wichowski CSSp, prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego.
W homilii bp Polak przypomniał, że w II Niedzielę Wielkiego Postu, nazywaną Niedzielą „Ad gentes”, Kościół wzywa nas do solidarności ze wszystkimi misjonarzami, wśród których są także misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego. Potrzebujemy bowiem świadków Chrystusa, „ludzi ufności i nadziei składanej w Bogu i czynnej miłości, których mamy naśladować”.
„Dziękujemy za tych, którzy przyszli tutaj 80 lat temu z Bydgoszczy, by tu, w podpoznańskim Puszczykowie zorganizować nowicjat dla braci zakonnych. Przyszli z nadzieją, że z tego domu, po latach przygotowania i formacji, wychodzić będą ludzie pełni wewnętrznego światła, niosący miłość i siłę, by służyć braciom i siostrom z taką samą miłością, jak Bóg” – zaznaczył sekretarz KEP.
Biskup przypomniał także, że „kościół, świątynia parafialna, ale przede wszystkim ludzie, którzy tworzą tę parafię, są niczym Góra Przemienienia – miejsce spotkania z prawdziwym Bogiem, miejsce doświadczenia Boga «z pierwszej ręki»”. „Przez nich blask światła Chrystusa może dotrzeć do ludzkich serc” – podkreślił kaznodzieja.
Podczas Eucharystii bp Polak poświęcił również granitową tablicę z tekstem Credo, umieszczoną na murze kościoła w Puszczykowie, upamiętniającą Rok Wiary. „Są na niej wyryte prawdy naszej wiary, która daje nam życie i przekonanie, że możemy stać mocno w Panu” – zauważył biskup.
Sekretarz generalny KEP poświęcił też znajdujący się w świątyni obraz bł. Jakuba Lavala (1803-64) ze Zgromadzenia Ducha Świętego, apostoła wyspy Mauritius. Był on człowiekiem modlitwy i wyrzeczenia stanowiącego znak pojednania między religiami, jak podkreślił Jan Paweł II ogłaszając go w Rzymie 29 kwietnia 1979 r. błogosławionym, a jednocześnie patronem swojego pontyfikatu. Była to bowiem pierwsza beatyfikacja, jakiej dokonał papież Polak po wyborze na Stolicę Piotrową.
Zgromadzenie Ducha Świętego, popularnie nazywani duchaczami, zostało założone w 1703 r. we Francji przez ks. Klaudiusza Franciszka Poullart de Places, obecnie błogosławionego, pozostającego pod wpływem swojego starszego kolegi św. Ludwika Grignion de Montfort. Od początku swojego istnienia zajmuje się ono ewangelizacją i prowadzeniem misji wśród najuboższych oraz szerzeniem kultu Ducha Świętego i Niepokalanego Serca Maryi.
Do naszego kraju misjonarze duchacze polskiego pochodzenia przybyli w 1921 r. z Francji wraz z armią gen. Józefa Hallera. W 1922 r. Pierwszy ich dom i Niższe Seminarium Duchowne powstało w Bydgoszczy, poświęcony 5 grudnia tego roku przez kard. Edmunda Dalbora. W trzy lata później ustanowiono polską prowincję zgromadzenia.
Obecnie duchacze posiadają w Polsce 7 domów zakonnych, gdzie pracuje 50 misjonarzy. Natomiast 31 Polaków działa poza granicami kraju. Oprócz tego na świecie pracę misyjną prowadzi ponad 3 tys. duchaczy różnych narodowości.
Do podpoznańskiego Puszczykowa pierwsi duchacze przybyli w 1933 r., gdzie założono dom zakonny. Swoją działalność, przerwaną w czasie II wojny światowej, wznowili oni w 1947 r. organizując tu m.in. nowicjat. W 1960 r. w Puszczykowie został utworzony ośrodek duszpasterski, a w 1979 r. rozpoczęto budowę kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP.
W 1998 r. ówczesny metropolita poznański erygował w Puszczykowie prowadzoną przez duchaczy parafię pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Jak podkreśla w rozmowie z KAI jej proboszcz o. Marek Smyk ze Zgromadzenia Ducha Świętego, wspólnota ta czuje się w szczególnie mocny sposób związana z bł. Janem Pawłem II.
„Papież podczas swojej II Pielgrzymki do Polski w 1983 r. będąc w Poznaniu na Łęgach Dębińskich poświęcił kamień węgielny pod nasz kościół parafialny. Z kolei w 1988 r. Watykan odwiedziła pielgrzymka budowniczych kościoła uzyskując błogosławieństwo Ojca Świętego dla podjętego przez siebie dzieła wznoszenia domu Bożego. Natomiast od 16 października 1994 r. z wieży świątyni rozlega się dźwięk dzwonu im. Jana Pawła II” – wymienia proboszcz.
Kolejną papieską inicjatywą w parafii jest znajdująca się w dolnej części kościoła obszerna Sala im. bł. Jana Pawła II. „To miejsce ma już żywą tradycję spotkań, religijnych, środowiskowych i niepodległościowych parafian i mieszkańców Puszczykowa. Naszym zamierzeniem jest, by stała się ona ośrodkiem kultu św. Józefa, patrona parafii i Jana Pawła II, błogosławionego papieża” – podkreśla o. Smyk dodając, że sala stanowi również wotum wdzięczności całej parafii za beatyfikację Jana Pawła II i służy jako ośrodek integracji parafialnej, środowiskowej, narodowej i kulturalnej.
Wielofunkcyjną salę, wyposażoną w profesjonalne oświetlenie, instalację multimedialną, scenę i zaplecze sceniczne, poświęcił w ubiegłym roku, w 1. rocznicę beatyfikacji papieża Polaka, kard. Marian Jaworski. Jest ona nie tylko papieskim pomnikiem, jak zaznacza o. Smyk, ale przede wszystkim tętniącym życiem miejscem spotkań.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.