Rabin Dawid Szychowski o Kalendarzu Żydowskim podczas obchodów XXIII Dnia Judaizmu
17 stycznia 2020 | 19:20 | xpk / hsz | Łódź Ⓒ Ⓟ
Pierwszym punktem łódzkich obchodów XXIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim był wykład Dawida Szychowskiego – Rabina Łodzi, który opowiedział o kalendarzu Świąt Żydowskich. Wskazał na ich historię oraz specyfikę i sposób ich obchodzenia.
We wprowadzeniu do wykładu Rabina, abp Grzegorz Ryś zauważył, że – zarówno Żydzi jak i chrześcijanie są dziś odpowiedzialni za świętowanie w świecie. Dziś tak naprawdę nie ma świętowania. Jak napisał kiedyś Papież – dzisiaj jak się człowiek nawet ładnie ubierze, to i tak nie świętuje. Tu nie chodzi o kalendarz. Tu nie chodzi o rytm czasu, ale o sens czasu. Albo tego upilnujemy, albo nie. My chcemy tego upilnować – zaznaczył metropolita łódzki.
– O Świętach Żydowskich dowiadujemy się z Biblii – Pięcioksięgu Mojżesza, ale także z naszej żydowskiej tradycji – mówił w wykładzie Dawid Szychowski. – Głównym świętem jest Pesach – wyjście z niewoli do wolności, z przygnębienia do radości. Ale w naszym kalendarzu są także mniejsze święta takie jak: Szawuot, Sukkot, Nowy Rok – Rosz ha-Szana, Dzień Pojednania – Jom Kipur, Purym i Chanuka – dodał łódzki rabin.
Prelegent zaprezentował teksty związane ze świętami żydowskimi, a następnie opowiedział o zwyczajach oraz o ich sensie i znaczeniu. Jak podkreślił, każde święto żydowskie składa się z dwu części: części wspólnotowej – którą obchodzi się w społeczności, i części rodzinnej, którą celebruje się w domu – dodał.
Wieczorem w namiocie ustawionym przy ul. Zachodniej 54/56 – gdzie znajdowała się wybudowana przez łódzkich fabrykantów Synagoga zwana Synagogą „Wilker szul” odbędzie się druga część dzisiejszych obchodów.
– Szabat i niedziela – w Kościele katolickim to są podstawowe święta tygodniowe. Ponieważ dziś obchodzimy Dzień Judaizmu, to idziemy na szabat – mówił rabin Łodzi. – Idea jest taka, byśmy byli razem w tym czasie kiedy jest zwiastowana idea przyszłych czasów – czasów pokoju. Już teraz możemy być razem, by pokazać innym, że razem jesteśmy – dodał.
– Nasze spotkanie nie będzie wspólnym świętowaniem Szabatu czy świętowaniem Niedzieli, bo byłoby to sztuczne. Chcemy wspólnie się budować i łączyć tym, co jest nam wspólne – na przykład wspólnym śpiewem psalmów – podkreśla arcybiskup Ryś.
Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku i jest obchodzony corocznie 17 stycznia, a więc w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego obchody mają na celu odkrycie korzeni i więzi, które łączą chrześcijan z judaizmem poprzez Stary Testament tak ważny dla Narodu Wybranego.W ubiegłym roku Łódź była już po raz drugi gospodarzem centralnych obchodów Dnia Judaizmu. Poprzednim razem było to w 2001 roku. Wybór Łodzi nie jest przypadkowy, gdyż w tym mieście przed II Wojną Światową mieszkało blisko 250 tys. Żydów. To w tym mieście żył Izrael Poznański, który wzniósł olbrzymią fabrykę włókienniczą, pobudował dla siebie pałac, a dla swoich pracowników przybywających do Łodzi za chlebem kamieniczne mieszkania, szpital, a nawet kościół.
W Łodzi znajdowało się drugie co do wielkości (zaraz po Warszawie) getto. To w tutaj jest największy w środkowo wschodniej Europie cmentarz żydowski. Spoczywają na nim m.in. rodzice Juliana Tuwima.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.