Rabin Wojciechowicz w Poznaniu: judaizm jest religią życia
15 stycznia 2014 | 23:35 | msz Ⓒ Ⓟ
„Judaizm jest religią życia, a Bóg daje ocalenie” – mówił dziś podczas spotkania w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu rabin Stas Wojciechowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Spotkanie pt. „Uczeń Jezusa rozmawia z rabinem” odbyło się w ramach XVII Dnia Judaizmu.
Rozmowie, którą z rabinem Wojciechowiczem przeprowadził Mirosław Rucki, redaktor dwumiesięcznika „Miłujcie się!”, przysłuchiwali się m.in. bp Damian Bryl, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej i Alicja Kobus, przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu.
Na początku spotkania gość z Warszawy zapalił Menorę Dialogu, która towarzyszy wydarzeniom związanym z poznańskimi obchodami Dnia Judaizmu.
„Być rabinem to znaczy być nauczycielem dla innych, przekazywać innym zdobytą przez siebie wiedzę” – podkreślił rabin Wojciechowicz, odpowiadając na jedno z pytań. Gość spotkania opowiedział o studiach w szkole rabinackiej, które ukończył w Izraelu i o swoich polskich korzeniach.
„Swoją tożsamość religijną i tradycję żydowską zacząłem odkrywać w późniejszym wieku, ponieważ nikt w rodzinie, ani babcia, ani mama nie chodził regularnie do synagogi” – powiedział rabin, wspominając swój pobyt w Uzbekistanie.
Zwrócił uwagę, że tak chrześcijanie, jak i żydzi modlą się do tego samego Boga, zwracając się do Niego jak do Ojca. Zaznaczył, że żydzi nazywają Boga ojcem miłosierdzia. „My nie mamy żadnych zasług przed Bogiem, a On nas akceptuje” – stwierdził gość z Warszawy.
Natomiast Mirosław Rucki podkreślił, że obie religie w podobny sposób dbają o to, by imię Boga się uświęcało.
Rabin Wojciechowicz odpowiadając na pytanie o relacje między religiami monoteistycznymi z punktu widzenia religii żydowskiej stwierdził, że „każda religia powinna wychowywać w wiedzy, kim jesteśmy i szacunku wobec innych”.
Oprawę muzyczną spotkania zapewnił zespół Trio Taklamakan.
Rabin Stas Wojciechowicz jest pierwszym reformowanym rabinem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Urodził się w 1977 r. w Taszkiencie w Uzbeckiej SRR w rodzinie o polsko-żydowskich korzeniach. Studiował w Stanach Zjednoczonych, a następnie na Wydziale Nauk politycznych Uniwersytetu Hajfy.
W 2001 r. rozpoczął studia rabinackie na Hebrew Union Collage w Jerozolimie, gdzie otrzymał smichę w 2006 r. Przez pewien czas był rabinem pomocniczym w Kijowie, a następnie rabinem kongregacji w Petersburgu. Od października 2010 jest pierwszym reformowanym rabinem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Tegoroczne obchody Dnia Judaizmu w Polsce przebiegają pod hasłem „Pan jest moją mocą, (…) Jemu zawdzięczam moje ocalenie” (Wj 15, 2).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.