Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim apeluje o kulturę języka polskiego
08 września 2011 | 12:04 | ms Ⓒ Ⓟ
Społeczeństwo nie powinno biernie akceptować wszystkich pojawiających się tendencji we współczesnej polszczyźnie, a w szczególności tolerować rażących błędów i wulgaryzmów – przekonuje Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim. W wydanym dziś oświadczeniu w sprawie kultury języka polskiego członkowie rady apelują, by skarb kultury narodowej, jakim jest język polski, nie uległ zniszczeniu.
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim podjęła temat kultury języka polskiego, ponieważ – jak piszą członkowie Rady w swoim oświadczeniu – „niebezpieczny jest szerzący się ‘luz’ językowy, który powoduje wiele ujemnych zjawisk. Pociąga za sobą prymitywizację języka, czego skutkiem jest używanie wulgaryzmów, szczególnie przez młodzież”.
Członków Rady Społecznej „niepokoi też rosnąca brutalizacja języka, przejawiająca się zwłaszcza w agresji językowej, widocznej w życiu publicznym, na przykład w Sejmie, w telewizji, prasie, radiu i Internecie”. „Równocześnie obserwuje się zanik form grzecznościowych i ubożenie słownictwa używanego w codziennych kontaktach językowych. Do języka literackiego przenosi się różne wyrażenia żargonowe, w tym zwłaszcza obecnie tzw. eurożargon”.
Według członków rady „rozluźnieniu norm językowych trzeba przeciwstawiać się wszędzie: w życiu codziennym, w rodzinie, w szkole, na ulicy, w środkach masowego przekazu, w życiu politycznym i społecznym, w kościele”.
Rada apeluje o dyskusję na ten temat szczególnie w rodzinie i w szkole. „To w rodzinie uczymy się najpierw języka ojczystego, dlatego dbałość o poprawne wysławianie się jest ważnym, choć często niedocenianym, zadaniem wychowawczym w rodzinie”.
Problem dotyczy także szkoły, zwłaszcza na poziomie średnim. „W polskiej szkole na poziomie podstawowym zwykle zabiega się o poprawność języka, ale już na poziomie średnim, a szczególnie licealnym troska o kulturę języka polskiego wydaje się często niedostateczna”.
Członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim wzywają także, by w zjednoczonej Europie, która pragnie zachować swoją wielość kulturową, koniecznie pielęgnować gwary języka polskiego. „Nie należy się ich wstydzić, a wręcz przeciwnie – powinniśmy być z nich dumni i je pielęgnować”.
Rada Społeczna przypomina także, że troska o kulturę języka polskiego to sprawa Kościoła – parafii, katechetów i kaznodziejów. W wydanym oświadczeniu członkowie rady przypominają, że to właśnie kapłan, ksiądz Jakub Wujek, tłumacząc Biblię ukształtował na kilka wieków język ojczysty.
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim istnieje od 2002 roku. Członkowie Rady reprezentują różne środowiska życia naukowego, kulturalnego i społecznego. W konferencji prasowej, na której zaprezentowano oświadczenie, wzięli udział konsultorzy rady z Zakładu Frazeologii i Kultury Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Anna Piotrowicz i prof. Małgorzata Witaszek-Samborska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.