Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim: „in vitro” zamachem na życie
20 października 2010 | 10:26 | ms Ⓒ Ⓟ
„Techniki sztucznej prokreacji, które mają – w zamierzeniu rodziców i lekarzy – służyć życiu, stają się nowymi zamachami na życie” – przypomina Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim. Oświadczenie rady, opublikowane dwa lata temu, przypomniał dziś jej przewodniczący, prof. Bohdan Gruchman, w liście do marszałków Sejmu i Senatu.
Członkowie rady podkreślają, że choć nowoczesne technologie medyczne rozwiązują różne problemy zdrowotne współczesnego człowieka, rodzą jednocześnie pytanie czy wszystko, co technicznie możliwe jest etyczne.
„W przypadku bezpłodności – piszą w oświadczeniu członkowie Rady Społecznej – należy najpierw wykorzystać wszystkie metody jej leczenia. Sztuczne zapłodnienie nie należy do tych metod. Nie jest ono leczeniem niepłodności, lecz – zastępowaniem ludzkiej płodności; małżonkowie – po sztucznym zapłodnieniu – pozostają dalej niepłodni”.
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim zauważa, że „zapłodnienie «in vitro» nie służy jedności małżeńskiej, lecz przywłaszcza sobie funkcję rodzicielską”. Istotnym argumentem przeciwko zapłodnieniu „in vitro” jest również „potrzeba ochrony życia ludzkiego od poczęcia, które w tej technice reprodukcji jest poważnie zagrożone”. „Chodzi zarówno o embriony ludzkie implantowane dla pewności sukcesu w większej ilości, jak też o embriony «nadliczbowe» zabijane lub zamrażane (samo mrożenie wprost nie zabija, ale po odmrożeniu część embrionów rozpada się)”.
Członkowie Rady Społecznej zauważają także, że „dzięki technice sztucznej prokreacji rodzice otrzymują oczekiwane dziecko za cenę zabicia czy zamrożenia pozostałego rodzeństwa”, a „dziecko przychodzi na świat nie dlatego, że jest owocem zjednoczenia rodziców, ale dzięki zastosowaniu określonych działań lekarskich”. Rada Społeczna ten sposób powołania do życia nazywa „nieetycznym”.
„Pragnienie posiadania dziecka przez małżonków, jako wpisane w miłość małżeńską, jest czymś naturalnym” – podkreślają członkowie rady. Przypominają jednak, że „prawo do dziecka” oznaczałoby, że dziecko jest rzeczą, która się należy rodzicom. „Dziecko ma prawo bycia owocem miłości przez naturalny akt małżeński”.
Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim istnieje od 2002 roku. Należą do niej profesorowie wyższych uczelni, wybitni prawnicy, lekarze, członkowie Polskiej Akademii Nauk, związani z Poznaniem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.