Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim stanowczo potępiła rosyjską agresję
04 kwietnia 2022 | 14:22 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Stanowczo potępiamy bestialskie ataki na ludność cywilną, w tym na szpitale i korytarze humanitarne, a także zmasowane niszczenie infrastruktury życiowej mieszkańców Ukrainy – napisali w specjalnym oświadczeniu w sprawie agresji Rosji na Ukrainę członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim.
Chociaż rada „zasadniczo nie ustosunkowuje się bezpośrednio do bieżących wydarzeń politycznych, jednak w obliczu bezprawnej i brutalnej agresji Rosji na Ukrainę” uznała za konieczne wyrażenie stanowiska. „Agresja ta nie jest bowiem wydarzeniem wyłącznie politycznym, ale przede wszystkim jest katastrofą humanitarną na skalę nie spotykaną w Europie po II wojnie światowej” – czytamy w oświadczeniu.
Przedstawiciele Rady odrzucają „pseudohistoryczne narracje rozpowszechniane przez rosyjską propagandę dla uzasadnienia tej agresji. Ukraina jest suwerennym, niepodległym państwem, które ma prawo do wyboru własnej drogi rozwoju”.
„Jesteśmy zbudowani postawą ogromnej większości polskiego społeczeństwa, obejmującej ukraińskich uchodźców iście braterską opieką” – czytamy w oświadczeniu. „Jesteśmy przekonani, że głębokie motywacje dla takiej postawy wypływają w dużej mierze z kultywowania wartości chrześcijańskich”.
Członkowie Rady wyrażają „uznanie dla instytucji rządowych i samorządowych, struktur Kościoła, a także licznych organizacji społecznych i tysięcy wolontariuszy, niosących zgodnie zorganizowaną i wszechstronną pomoc napływającej do Polski wielkiej rzeszy ukraińskich uchodźców”.
„Włączamy się modlitewnie w akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, ufając, że zgodnie z fatimską obietnicą, przyniesie on nawrócenie i pokój” – czytamy w oświadczeniu.
W skład Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim wchodzą wybitni naukowcy i działacze społeczni. Przewodniczącym Rady jest prof. Jan Węglarz.
Publikujemy pełny tekst oświadczenia:
„Rada zasadniczo nie ustosunkowuje się bezpośrednio do bieżących wydarzeń politycznych, jednak w obliczu bezprawnej i brutalnej agresji Rosji na Ukrainę uważamy za konieczne wyrażenie naszego stanowiska. Agresja ta nie jest bowiem wydarzeniem wyłącznie politycznym, ale przede wszystkim jest katastrofą humanitarną na skalę nie spotykaną w Europie po II wojnie światowej.
1. Odrzucamy pseudohistoryczne narracje rozpowszechniane przez rosyjską propagandę dla uzasadnienia tej agresji. Ukraina jest suwerennym, niepodległym państwem, które ma prawo do wyboru własnej drogi rozwoju.
2. Stanowczo potępiamy bestialskie ataki na ludność cywilną, w tym na szpitale i korytarze humanitarne, a także zmasowane niszczenie infrastruktury życiowej mieszkańców Ukrainy.
3. Jesteśmy zbudowani postawą ogromnej większości polskiego społeczeństwa, obejmującej ukraińskich uchodźców iście braterską opieką. Jesteśmy przekonani, że głębokie motywacje dla takiej postawy wypływają w dużej mierze z kultywowania wartości chrześcijańskich. Wyrażamy uznanie dla instytucji rządowych i samorządowych, struktur Kościoła, a także licznych organizacji społecznych i tysięcy wolontariuszy, niosących zgodnie zorganizowaną i wszechstronną pomoc napływającej do Polski wielkiej rzeszy ukraińskich uchodźców.
4. Włączamy się modlitewnie w akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, ufając, że zgodnie z fatimską obietnicą, przyniesie on nawrócenie i pokój.
Poznań, dnia 4.04.2022
Podpisali: dr hab. med. Szczepan Cofta, ks. prał. dr Paweł Deskur (sekretarz), prof. dr hab. Marek Figlerowicz, prof. dr hab. med. Janusz Gadzinowski, prof. dr hab. Anna Grzegorczyk, prof. dr hab. Tomasz Jasiński, Prof. dr. hab. inż. Tomasz Łodygowski, prof. dr hab. Roman Słowiński, prof. dr hab. Tomasz Sokołowski, prof. dr hab. Tomasz Szwaczkowski, dyr. Przemysław Terlecki, prof. dr hab. Jan Węglarz (przewodniczący)”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.