Radio Maryja na Jasnej Górze
14 lipca 2002 | 18:24 | jw, it //wo Ⓒ Ⓟ
Do „modlitewnego szturmu” w sprawie odwołania do Boga w przyszłej konstytucji Unii Europejskiej wezwał 14 lipca słuchaczy Radia Maryja bp Stanisław Napierała. 200 tys. przyjaciół i pracowników radia zebrało się 13-14 lipca na Jasnej Górze na jubileuszowej, dziesiątej już pielgrzymce.
Msza św. odprawiona 14 lipca na jasnogórskim szczycie zgromadziła – jak stwierdziło biuro prasowe Jasnej Góry – 200 tys. pracowników i sympatyków rozgłośni. Natomiast Radio Maryjo w komunikacie z uroczystości podało, że uczestniczyło w niej ponad 500 tys. osób. Słuchacze Radia Maryja przyjechali do sanktuarium z transparentami, znakami i flagami.
Wraz z siedmioma biskupami Mszę św. koncelebrowało – poinformowało Radio Maryja – ponad 130 kapłanów z Polski, a także z Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych. Podczas Eucharystii dyrektor radia o. Tadeusz Rydzyk oddał Matce Bożej Rodzinę Radia Maryja. W 85. rocznicę objawień fatimskich pielgrzymi ofiarowali Matce Bożej złoty różaniec, wykonany z pierścionków i obrączek ofiarowanych przez słuchaczy. Różaniec zostanie umieszczony na ołtarzu cudownego obrazu. Na zakończenie biskupi poświęcili wóz do satelitarnych transmisji Radia Maryja.
Biskup kaliski Stanisław Napierała w kazaniu mówił o problemach nowej ewangelizacji w jednoczącej się Europie. – Zachodzi obawa, że lansowana dziś forma zjednoczenia Europy zawiera ukryte dążenie do stworzenia podstaw prawnych dla nowego, strukturalnego ateizmu na naszym kontynencie – stwierdził. Jak bowiem inaczej odczytywać – pytał retorycznie – uparte pomijanie nawet wzmianki o Bogu w Karcie Praw Podstawowych, która ma być podstawą przygotowywanej obecnie przyszłej konstytucji UE? – Nie chodzi o jakieś przeoczenie, lecz o rozmyślne pomijanie Boga – podkreślił.
Konstruktorzy dzisiejszej Unii Europejskiej niestety ideowo odeszli od jej pierwszych twórców, którzy byli ludźmi wierzącymi – ubolewał bp Napierała. Chcą budować jedność Europy na trzech rzeczach: ekonomii, polityce i konsumpcyjnym modelu życia. Tymczasem wizja jedności opartej na materializmie jest złudna i niebezpieczna. – Historia uczy nas, że budowanie bez Boga nie może się bowiem powieść, a cenę zapłacą ludzie – zwłaszcza najbiedniejsi – podkreślił. W XX wieku doprowadziła do stworzenia w Europie absurdalnych praw, często wewnętrznie sprzecznych, jak np. legalizacja eutanazji, klonowania i związków osób tej samej płci z prawem do adopcji dzieci.
Co powinni czynić ludzie wierzący w obliczu ateizacji grożącej przyszłej jedności Europy? – zastanawiał się bp Napierała. – Niech Rodzina Radia Maryja rozpocznie modlitewny szturm za wstawiennictwem Matki Bożej, aby w konstytucji przyszłej, uczciwie zjednoczonej Europy nie zabrakło imienia Bożego – powiedział kaznodzieja. Jest to bowiem – jak stwierdził – walka o wielką sprawę. Po drugie – zarówno duchowni, jak i świeccy powinni jasno i zdecydowanie domagać się odniesienia Boga w przyszłej konstytucji Europy. Bóg nie może być przedmiotem przetargu w negocjacjach. – Milczące godzenie się na pominięcie Boga, żeby tylko nie zniechęcać rozmówców, to błędna taktyka. Chodzi bowiem o wartość najwyższą – fundament i źródło wszelkich wartości – stwierdził. – W końcu trzeba być gotowym powiedzieć „nie”, gdyby zignorowano prośby i zlekceważono doświadczenie historii – powiedział bp Napierała. Jak stwierdził, nie można wtedy „wchodzić w układy i unie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.