Radom – 200 osób bierze udział w Szkole Lektora
10 listopada 2024 | 11:06 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Ponad 200 osób rozpoczęło zajęcia w ramach Szkoły Lektora Diecezji Radomskiej. Dla porównania, w dotychczasowych czterech edycjach, uczestniczyło 400 ministrantów. Zajęcia odbywają się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.
Zdaniem ks. Mariusza Chamerskiego, duszpasterza młodzieży i Liturgicznej Służby Ołtarza, formacja w Szkole Lektora na stałe wpisała się w duszpasterstwo młodzieży. Ma również wartość i jest ceniona przez duszpasterzy. – Chłopcy, którzy tu przyjeżdżają, nie biorą się znikąd, tylko są zgłoszeni przez księży proboszczów, wikariuszy, którzy widzą w nich potencjał do pełnienia funkcji lektora – zauważył ks. Chamerski.
Mateusz przyjechał z Czermna. Ministrantem jest od 14 lat. Do udziału w kursie zachęcił go proboszcz. – Stwierdziłem, że mogę się czegoś ciekawego dowiedzieć, rozwinąć swoje umiejętności, spotkać się z ministrantami z innych parafii, poznać nowych ludzi – powiedział nastolatek.
Ks. Tomasz Herc, diecezjalny ceremoniarz podkreśla, że pierwszym i najważniejszym zadaniem lektora jest być głosem Boga. – Kurs jest szansą, by zdobyć troszkę wiedzy, ale przede wszystkim warsztat prawidłowego posługiwania w liturgii jako lektor. To nadzieja, że ponad 200 młodych mężczyzn pójdzie do naszych parafii, by podczas Mszy Świętej głosić Chrystusa, Jego miłość, Jego prawdę, czytając słowo Boże – podkreślił ks. Herc.
Szkoła Lektora składa się z sześciu spotkań warsztatowo-formacyjnych. Oprócz poznawania Pisma św., o co podczas spotkań dbają głównie alumni z radomskiego seminarium, ważny akcent został położony na dykcję i wszystko, co składa się na uroczyste czytanie natchnionego tekstu Biblii, czyli proklamację.
Szkoła Lektora jest jednym z trzech programów formowania ministranta. Kolejnym etapem będzie szkoła ceremoniarza, a na koniec szkoła animatora liturgicznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.