Radom: 30 zabytków, również sakralnych otrzymało środki na przeprowadzenie prac konserwatorskich
27 sierpnia 2021 | 15:10 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
30 zabytków z regionu radomskiego otrzymało środki na przeprowadzenie prac konserwatorskich. Certyfikaty „Cenny zabytek Mazowsza” otrzymały parafie, samorządy i osoby prywatne. W sumie w tym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego wsparł ponad 150 zadań na łączną kwotę 12 mln złotych.
Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza powiedział, że tegoroczny nabór cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło prawie 200 wniosków na kwotę prawie 27 mln złotych. Najwięcej wniosków zostało złożonych przez parafie i samorządy. – Dzisiaj wspieramy 30 zabytków z regionu radomskiego. Cieszę się, że udaje się nam wspólnie wpierać zadania, których celem jest ratowanie zabytków m.in. cenną polichromię w kościele ojców bernardynów w Radomiu czy konserwację drewnianej chrzcielnicy z 1716 roku w kościele w Ciepielowie – powiedział Rafał Rajkowski, zapowiadając kontynuację programu w przyszłości.
Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Przybytniak powiedział, że duża liczba wniosków to sygnał dla urzędu, że ta pomoc jest potrzebna i oczekiwana. – Dlatego jako radni, co roku przeznaczamy duże środki na prace przy zabytkach. Efekty są widoczne – powiedział radny Leszek Przybytniak.
Dzięki pomocy z budżetu Mazowsza renowację przejdzie wieża przy zabytkowym sanktuaryjnym kościele w Wysokim Kole w powiecie kozienickim. Parafia na ten cel pozyskała 160 tys. złotych. – To kolejny etap prac. Tym razem chcemy przeprowadzić remont dachu wieży południowo-zachodniej wraz z jej elewacją. W jej środku znajduje się dzwon z 1717, ufundowany na pamiątkę koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze – powiedział kustosz sanktuarium ks. Szymon Mucha.
Natomiast ojcowe bernardyni w Radomiu otrzymali środki na kolejny etap konserwacji polichromii w kaplicy Matki Bożej Anielskiej. – Będzie to dalsza część polichromii. Nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić tych prac bez wsparcia z zewnątrz – powiedział gwardian klasztoru o. Czesław Gniecki.
W tym roku środki można było pozyskać m.in. na wykonanie dokumentacji, zabezpieczenie i odnowienie zabytków czy modernizację różnych instalacji. Certyfikat „Cenny zabytek Mazowsza” przyznawany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, które otrzymały dofinansowanie oraz mają wyjątkowe dla regionu znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.