Radom: 900 tys. złotych od gminy na film „Klecha”
20 lipca 2018 | 16:23 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
900 tys. zł. przekazała gmina Radom na realizację filmu fabularnego „Klecha”. Powstający obraz dotyczy wydarzeń z protestu radomskich robotników w czerwcu 1976 r. Jednym z bohaterów tego zrywu był ks. Roman Kotlarz, którego prześladowała Służba Bezpieczeństwa i który zmarł na skutek pobicia przez „nieznanych sprawców”.
O realizacji zdjęć mówił reżyser filmu Jacek Gwizdała, który był gościem Radia Plus Radom. – Wykonaliśmy 50 % zdjęć dotyczących lat 70-tych ubiegłego wieku. Kolejna zdjęcia ruszają od niedzieli. Będą kręcone w piwnicach Wyższego Seminarium Duchownego.
Reżyser filmu poinformował, że obraz zyskał kolejnego koproducenta. Jest nim Gmina Radom, która przekazała 900 tys. zł W imieniu Urzędu Miejskiego umowę podpisał Miejski Ośrodek Kultury „Resursa Obywatelska”. – Po wielu miesiącach starań, udało się sfinalizować umowę. Nie wyobrażałem sobie, żeby obraz powstał bez udziału miasta – powiedział Jacek Gwizdała.
95 % zdjęć realizowanych jest w Radomiu i okolicach. W połowie września kręcona będzie scena robotniczego protestu z czerwcu 1976 roku z udziałem ok. tysiąca statystów. – To dużo osób biorąc pod uwagę film. Nie chcemy wspomagać się efektami komputerowymi. Radomianie zagrają w tej scenie – informuje Jacek Gwizdała.
Na początku sierpnia kręcone będą zdjęcia na Jasnej Górze, gdzie rozgrywa się jedna ze scen filmu. Z kolei 11 sierpnia będzie kręcona scena z udziałem Ignacego Gogolewskiego.
W trakcie rozmowy Jacek Gwizdała poinformował, że planowana premiera filmu na połowę października nie odbędzie się. – Mieliśmy opóźnienia związane z finansowaniem filmu. Ale cieszę się, że fragmenty naszego obrazu pokazane na początku czerwca w Sopocie wzbudziły duże zainteresowanie – powiedział reżyser filmu. Nowy termin premiery filmu zostanie przekazany w późniejszym czasie.
W obrazie występuje plejada znakomitych aktorów, m.in. Piotr Fronczewski, Mirosław Baka jako ks. Kotlarz, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Wojciech Pszoniak i Jan Peszek.
Ks. Roman Kotlarz w chwili śmierci miał 47 lat. Był inwigilowany przez ówczesne władze. W dniu protestu – 25 czerwca 1976 pobłogosławił uczestników tego marszu. Był potem nachodzony i dotkliwie pobity przez tzw. „nieznanych sprawców” na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Zmarł 18 sierpnia 1976.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.