Radom: abp Depo modlił się w intencji ofiar katastrofy kolejowej
04 marca 2012 | 21:15 | rm Ⓒ Ⓟ
Abp Wacław Depo modlił się w intencji ofiar katastrofy kolejowej w Szczekocinach koło Zawiercia. Metropolita częstochowski celebrował 4 marca Mszę świętą w bazylice na radomskim Zamłyniu, podczas dorocznych uroczystości ku czci św. Kazimierza – patrona Radomia i diecezji Radomskiej. Wierni modlili się również w intencji biskupa seniora Edwarda Materskiego, który przebywa w szpitalu po operacji. W czasie obchodów wręczono również Ordery Świętego Kazimierza. Wyróżnienie otrzymały osoby zasłużone dla diecezji.
Witając wiernych bp Henryk Tomasik zachęcił do szczególnej modlitwy w intencji pierwszego biskupa radomskiego Edwarda Materskiego. Poinformował, że 19 lutego przeszedł on poważny zabieg operacyjny, ale stan zdrowia nadal jest bardzo poważny. – Słabną niektóry organy. Nie ma bezpośredniego kontaktu. Modlimy się za biskupa-seniora, który tak mocno zabiegał, aby św. Kazimierz był patronem miasta i diecezji – mówił biskup Tomasik.
W homilii abp Wacław Depo nawiązał do postaci św. Kazimierza. – Pomimo krótkiego życia mamy prawo powiedzieć, że jego obecność i zarządzanie Koroną w imieniu króla Kazimierza, właśnie tutaj, w Radomiu, nie było marginesowym epizodem w naszej historii, ale świetlanym przykładem łączenia mądrości Bożej z ludzką sprawiedliwością i miłosierdziem względem ludzi potrzebujących pomocy. Przy boku ojca brał czynny udział w życiu politycznym i zasłynął z listu do wrocławian, gdzie wykazał się wielką roztropnością i odpowiedzialnością za ludzi. Te piękne, choć trudne cnoty zdobywał na modlitwie i zawierzeniu siebie w Bogu przez Maryję – mówił celebrans.
W dalszej części homilii abp Wacław Depo nawiązał do katastrofy kolejowej w Szczekocinach koło Zawiercia. – Czyż kolejna bolesna katastrofa nie jest dla nas wszystkich groźnym przypomnieniem słowa memento, które idzie od Środy Popielcowej – pamiętaj człowieku kim jesteś i dokąd idziesz oraz czym byłoby twoje życie bez odniesienia do Boga. Mam prawo dzisiaj wobec was upomnieć się, że od wczoraj jesteśmy epatowani szczegółami tej katastrofy, szukaniem przyczyn, ale nie usłyszeliśmy o posłudze kapelanów i księży. Mówimy o psychologach i terapeutach. Będziemy się z tej traumy leczyć jeszcze przez wiele miesięcy. Ale zdajemy się zapominać o podstawowym odniesieniu do Boga i przypomnimy o tym wówczas, kiedy zmarli będą odprowadzeni na miejsce wiecznego spoczynku – mówił abp Wacław Depo.
Metropolita częstochowski podkreślił również, że ”spojrzenie ku Bogu, którego uczy patron św. Kazimierz, nie jest rodzajem ucieczki od trudów życia i brakiem odpowiedzialności za to co się dzieje w świecie”. Podkreślał, że ”modlitwa nie jest ucieczką, ale spotkaniem z Bogiem”. Przypomniał także słowa błogosławionego Jana Pawła II, który mówił, że kiedy wszyscy się modlimy jesteśmy uczniami Chrystusa. – Modlitwa winna ogarnąć wszystko, co składa się na nasze życie. Nie może być dodatkiem lub marginesem. Jest naszą droga spotkań z Bogiem – powiedział abp Depo.
Po liturgii wręczono Ordery św. Kazimierza. W tym roku tym wyróżnieniem zostały uhonorowane dwie osoby. Małgorzata Górka za długoletnie działania na rzecz małżeństwa i rodziny. Wiele lat swojego życia poświęciła duszpasterstwu rodzin pełniąc funkcję doradczyni parafialnej, a od 1996 roku działa na płaszczyźnie diecezjalnej. Organizuje również poradnie rodzinne i szkoli nowe osoby. Dba też o formację tych osób organizując m.in. rekolekcje. – Znana jest Pani z troski o małżeństwa przeżywające kryzysy. Należy również docenić zaangażowanie w obronę godności, świętości i nierozerwalności małżeństwa oraz ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci – odczytał uzasadnienie biskupa radomskiego ks. Marek Fituch, wicekanclerz radomskiej kurii.
Wyróżnienie otrzymał również Sławomir Adamiec za zaangażowanie w upowszechnianie wartości chrześcijańskich poprzez świadectwo własnego życia. Pracował jako nauczyciel i oraz w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Pracę zawodową łączy z działalnością publiczną i społeczną na rzecz drugiego człowieka. – Stara się Pan nieść chrześcijańskie przesłanie w sprawach wychowania młodego pokolenia i promuje chrześcijańską kulturę – czytamy w uzasadnieniu wręczenia nagrody dla Sławomir Adamca.
Historia Orderu św. Kazimierza sięga 1984 roku, kiedy to z okazji 500-lecia śmierci św. Kazimierza obradowała w Radomiu Konferencja Episkopatu Polski. Z tej okazji został wytłoczony medal upamiętniający rocznicę śmierci patrona miasta i diecezji. Z chwilą powstania diecezji radomskiej wzór medalu posłużył do ustanowienia Orderu św. Kazimierza. Otrzymują go osoby najbardziej zasłużone dla Kościoła radomskiego.
Święty Kazimierz, był synem króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. W latach 1481-1483 przebywał w Radomiu, stąd sprawował w imieniu króla rządy w Koronie. Zasłynął z mądrych rządów i pobożnego życia. Kanonizowany w 1521 r., został w 1983 r. ogłoszony przez papieża Jana Pawła II patronem Radomia, a dziewięć lat później – patronem diecezji radomskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.