Radom: adresy zabytkowych nagrobków można już sprawdzać w internecie
20 lutego 2012 | 20:29 | rm Ⓒ Ⓟ
Można już sprawdzić w internecie najstarsze groby zabytkowego cmentarza przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Lista znajduje się na stronie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (www.zabytkicmentarza.radom.pl). Konserwator zabytków zdecydował niedawno o wpisaniu do rejestru 335 grobów i nagrobków tej zabytkowej radomskiej nekropolii.
Dyrektor cmentarza ks. Piotr Zamaria poinformował, że decyzja konserwatora pozwoli na stworzenie dokumentacji i objęcie renowacją poszczególnych obiektów. – Do tej pory zabytkiem był cały cmentarz, trudniej było pozyskiwać fundusze na konkretne prace konserwatorskiej – powiedział ks. Zamaria.
Mazowiecki konserwator zabytków uznał, że „nagrobki odzwierciedlają poszczególne etapy rozwoju tej nekropolii, charakteryzują się ogromnym bogactwem typów i form nawiązujących do stylów neoklasycystycznego, historyzującego, eklektycznego po romantyczny i secesyjny”. Na uwagę zasługuje również bezcenny zbiór inskrypcji nagrobnych, który stanowi szeroki materiał badawczy w zakresie m. in. językoznawstwa, historii, heraldyki czy genealogii.
Konserwator podkreśla, że „nekropolia przy ul. Limanowskiego jest największym i najcenniejszym zespołem sepulkralnym na terenie południowego Mazowsza i jednym z większych w Polsce, a zachowane nagrobki stanowią „bezcenny dokument dziejów Radomia i regionu radomskiego”.
Z wykazu opublikowanego w internecie można się dowiedzieć, że do najstarszych zabytków pochodzi grób rodziny Pawlikowskich, który powstał po 1841 r. W grobowcu pochowany jest m.in. Józef Pawlikowski, który od 1817 r. służył w 7. pułku piechoty liniowej armii Królestwa Polskiego. Grób znajduje się w bardzo złym stanie technicznym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.