Radom: coraz więcej osób dotyka problem uzależnień
12 lutego 2010 | 13:47 | rm Ⓒ Ⓟ
Coraz więcej osób w Radomiu dotyka problem uzależnień, w tym od alkoholu. Wydłużają się kolejki do lekarzy specjalistów, na wizytę trzeba czasem czekać nawet rok. Tymczasem w najbliższą niedzielę rozpoczyna się 43. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie, że „abstynencja jest darem miłości".
Adam Kosior, zastępca dyrektora szpitala psychiatrycznego w Radomiu nie ukrywa, że problem uzależnień wciąż rośnie. Dotyczy to zarówno nadużywania alkoholu, jak również sięgania po narkotyki. Dodaje, że wydłużają się kolejki do lekarzy specjalistów, na wizytę trzeba czasem czekać nawet rok. – Obecnie nie ma żadnej możliwości nowych przyjęć do szpitala – mówi Adam Kosior. Dodaje, że stawki proponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia są zbyt niskie, aby utrzymać rentowność oddziałów odwykowych, dlatego przynoszą straty finansowe. – Stawki muszą się zmienić. Pacjenci potrzebują mniej medykamentów, a więcej pomocy terapeutycznej, a to oznacza większe nakłady finansowe – podkreśla dyr. Kosior.
W Radomiu działa wiele klubów abstynenckich, które pomagają uzależnionym wyjść z nałogu. Z danych Klubu Wzajemnej Pomocy Abstynentów "Victoria" wynika, że około 10-15 procent dorosłych mieszkańców Radomia ma problemy z alkoholem. Potwierdzają to także lekarze ze szpitala psychiatrycznego w Radomiu. Zarówno oni, jak i działacze klubów abstynenckich podkreślają, że kiedyś alkoholizm był wiązany z bezrobociem, dzisiaj dotyczy również tzw. dobrych domów. Ludzie nie wytrzymują z presją, z ciągłymi wymaganiami, rywalizacją, dlatego zrozumienia szukają w alkoholu.
Problemy z alkoholem mają również młodzi ludzie. Z danych z 2007 roku wynika, że niemal połowa radomskich gimnazjalistów przyznała, że pierwszy kontakt z alkoholem miała na rodzinnej uroczystości. I tylko jedna osoba spośród ankietowanych uczniów spotkała się z odmową sprzedaży alkoholu w sklepie. Raport został przygotowany przez Urząd Miejski w Radomiu. Łącznie przebadano 600-osobową, reprezentatywną próbę uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Tymczasem w najbliższą niedzielę rozpoczyna się 43. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie, że „abstynencja jest darem miłości". Tydzień Modlitw organizuje się we wszystkich kościołach od ostatniej niedzieli przed okresem Wielkiego Postu do soboty włącznie przed I Niedzielą Wielkiego Postu. Jest to czas refleksji nad trzeźwym, a zarazem radosnym i wolnym od nałogów życiem oraz czasem modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.