Radom: dobiegają końca renowacje na zabytkowym cmentarzu katolickim
27 października 2016 | 21:02 | rm (KAI) Ⓒ Ⓟ
Tegoroczne prace renowacyjne na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej dobiegają końca. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza przy ulicy Limanowskiego podjął w tym roku odnowę neoklasycystycznego nagrobka Marianny Niedźwieckiej i postumentu dzieci Kędzierskich.
"Zakres obu prac konserwatorskich objął rekonstrukcję form wykonanych w kamieniu tak, aby mimo upływu blisko 200 lat, odkryły one pełnię pierwotnego piękna, dziś już prawie nieobecnego we współczesnych nagrobkach sztuki sepulkralnej" – powiedział Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.
Zaznaczył, że szczególną uwagę zwrócono również na chemiczne zabezpieczenie nagrobków na kolejne dziesięciolecia, aby nie ulegały one zniszczeniu w środowisku, które dziś – oprócz obecności wielu drzew pozostawiających ślady na delikatnym kamieniu – odznacza się też niekorzystnym wypływem spalin i opadów atmosferycznych.
Pochodzący z I połowy XIX w. postument Marianny Niedźwieckiej wykonany jest z piaskowca, nakryty urną w kształcie kielicha, zaś cokół nagrobka zwieńczony jest czterema frontonami i pokryty licznymi ornamentami, płaskorzeźbami z bogatą symboliką nagrobną.
Drugi z nagrobków to pochodzący z początków XX w. postument dzieci Stasia i Luci Kędzierskich. Jest to obiekt wolnostojący, złożony z figurki dziecka, wykonanej z wapienia pińczowskiego oraz cokołu w formie skałek z piaskowca rejonu kieleckiego, usytuowanego na piaskowcowej podstawie w formie stopnia.
Wszystkie renowacje na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim można oglądać na stronie Komitetu: www.zabytkicmentarza.radom.pl.
Na radomskim Cmentarzu Rzymskokatolickim (założonym w 1812 r.) przy ul. Limanowskiego spoczywa ponad 200 tys. zmarłych, m.in. powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze z kampanii wrześniowej i czasu okupacji oraz 5 żołnierzy gen. Andersa, którzy walczyli pod Monte Cassino i po powrocie do Polski zmarli na Ziemi Radomskiej. Pochowano tutaj również m.in. malarza batalistę Józef Brandt oraz biskupów radomskich: Edwarda Materskiego i Stefana Siczka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.