Radom: kościół farny św. Jana Chrzciciela świętował jubileusz 650-lecia istnienia
13 czerwca 2010 | 16:56 | rm Ⓒ Ⓟ
Kościół farny św. Jana Chrzciciela w Radomiu świętował jubileusz 650-lecia istnienia. Mszę świętą celebrował w niedzielę, 13 czerwca abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy historyczne, bicie okolicznościowych monet oraz koncerty muzyki dawnej. Z okazji jubileuszu otwarto również wystawę „650 lat radomskiej fary” zorganizowaną przez Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Najświetniejszy okres w historii fary to czasy panowania dynastii Jagiellonów. W źródłach udokumentowano aż 74 wizyty władców z tej dynastii. Dzisiejsze uroczystości były jednocześnie inauguracją Dni Radomia, które potrwają do 26 czerwca.
Bp Henryk Tomasik witając wiernych przypomniał, że w dzieje radomskiej fary zostały wpisane znane osoby z historii Polski m. in. król Kazimierz Wielki, który w 1360 roku ufundował świątynię. W jej murach modlili się: król Władysław Jagiełło, św Jadwiga i św. Kazimierz – patron Radomia i diecezji radomskiej. – W dzieje fary wpisane są historie życia tysięcy ludzi, którzy tutaj pogłębiali swoją wiarę i służyli ojczyźnie – mówił bp Tomasik, przypominając m. in. malarza Jacka Malczewskiego, sługę Bożą Wandę Malczewską i bł. ks. Kazimierza Grelewskiego.
O znanych ludziach, których dzieje złączone są z kościołem farnym mówił również w homilii abp Zygmunt Zimowski. – Dlatego niech będą dla nas przykładem, abyśmy tutaj przychodzili, by na klęczkach wypraszać Polsce błogosławieństwo Boże, aby tutaj piękniały ludzkie serca. Z tego miejsca, które przez wieki łączyło ziemię z niebem, mamy prawo wołać i prosić przywódców politycznych Polski i Europy, że potrzebujemy w naszej codzienności zbawiennego pośrednictwa Chrystusa. Jeśli oderwie swe oczy ziemia od nieba, wtedy cały jej trud i cierpienia staną się bezsensowne – mówił abp Zimowski.
W uroczystości uczestniczył także Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, który uhonorował „Stowarzyszenie Przyjaciół Radomskiej Fary” pamiątkowym medalem „Pro Masovia” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Marszałek Struzik mówił, że rocznica ma szczególny wymiar dla miasta Radomia i regionu. Zauważył, że wiąże się z jego najświetniejszym okresem panowaniem Kazimierza Wielkiego i dynastii Jagiellonów. W uroczystości uczestniczyli też: prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak i przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Dariusz Wójcik.
W programie dzisiejszych obchodów były m. in. pokazy historyczne „Dwór Jagiellonów”, inscenizacja nadania aktu lokacyjnego dla Miasta Radomia, bicie monet okolicznościowych i ich rozdawanie mieszkańcom, kuchnia średniowieczna. Z kolei w sobotę odbył się koncert muzyki dawnej oraz tańca w wykonaniu zespołu „Jokulatores” z Niemiec, a także koncert „Oratorium Mesjasz” Jerzego Fryderyka Händla w wykonaniu Chóru Miasta Radomia, znakomitych solistów Teatru Wielkiego z Poznania oraz Radomskiej Orkiestry Kameralnej.
Z okazji jubileuszu otwarto również wystawę „650 lat radomskiej fary” zorganizowaną przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Zgromadzone zostały XVI-wieczne dokumenty związane z historią miasta i kościoła farnego oraz księgi liturgiczne. Na uwagę zasługują wspaniałe zabytki sztuki sakralnej związane z kościołem farnym: rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z XV wieku i obraz przedstawiający Jana Ewangelistę z około 1500 r. Do najcenniejszych eksponatów należą m. in. arcydzieła sztuki złotniczej fundacji Kazimierza Wielkiego: kielich i herma św. Marii Magdaleny, dar króla dla kościoła w Stopnicy, kielich i ornat fundacji Jana Długosza dla kościoła w Kłobucku, rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIV i XV w. z muzeów diecezjalnych w Sandomierzu i w Kielcach. Wystawa, przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Radomskiej Fary, potrwa do końca roku.
Historia kościoła farnego sięga roku 1360, kiedy rozpoczęto jego budowę. Budowla utrzymana jest głównie w stylu gotyckim. Od początku fara była integralną częścią Miasta Kazimierzowskiego i Zamku Radomskiego. Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1408 r. Około 1360 roku został wzniesiony z czerwonej cegły pierwotny, jednonawowy kościół, fundacji Kazimierza Wielkiego. W wiekach XV i XVI dobudowano kaplice boczne, z których zachowała się kaplica różańcowa, fundowana w 1481 r. przez mieszczanina Jana Warcaba. Św. Kazimierz Jagiellończyk, rezydując w Radomiu z polecania ojca w latach 1481-1483, traktował kościół farny jako świątynię zamkową i częste miejsce swej modlitwy. Od dwóch lat trwa gruntowny remont kościoła. Prace potrwają co najmniej kilka lat. Obecnie zakończył się remont elewacji zewnętrznej. W sobotę odbyła się iluminacja kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.