Radom: nagroda św. Kazimierza dla Bractwa Kurkowego św. Sebastiana
02 marca 2014 | 19:18 | rm Ⓒ Ⓟ
Bractwo Kurkowe św. Sebastiana zostało tegorocznym laureatem nagrody św. Kazimierza. Uroczystość jej wręczenia odbyła się dziś w Ośrodku Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu. Wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii miasta Radomia.
Święty Kazimierz od 1983 roku jest patronem miasta.
– Ludzi wywodzący się z rożnych zawodów połączyła w Bractwie Kurkowym wspólna pasja. Życzę Wam dalszej wspaniałej działalności i sukcesów – mówił wręczając nagrodę prezydent Radomia, Andrzej Kosztowniak.
Nagrodę odebrał Sławomir Adamiec, który stoi na czele radomskiej kurkowej konfraterni. – W działalności Bractwa koncentrujemy się przede wszystkim na promocji kultury i tradycji narodowych oraz historii naszego miasta – powiedział Adamiec. Dodał z satysfakcją, że każda uroczystość, organizowana przez Bractwo cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników i wysokimi ocenami merytorycznymi.
Bractwo prowadzi m.in. działalność filantropijną. Każdego roku uczestniczy w licytacji charytatywnej podczas gwiazdkowych koncertów Radomskiej Orkiestry Kameralnej, przekazując pieniądze na rzecz potrzebujących.
W tym roku Bractwo chce zainicjować pomoc materialną m.in. dla wileńskiego Hospicjum o. Sopoćki. Rycerski Koncert Charytatywny na rzecz tej placówki odbędzie się 17 maja.
Bractwo kurkowe przygotowuje się również do kanonizacji Jana Pawła II. W związku z tym wspólnie z radomską Łaźnią i parafią Św. Rodziny, planuje koncert dziękczynny 24 kwietnia. Wystąpią m.in. młody radomski wirtuoz organów Emanuel Bączkowski i znakomita polska sopranistka Anna Maria Adamiak.
Tradycja Bractw Kurkowych wywodzi się ze średniowiecza. Wtedy to mieszkańcy organizowali się w celu obrony murów miejskich. Mieli przydzielony konkretny odcinek murów wraz z basztą lub bramą. Aby skutecznie strzec miasta, potrzebne były odpowiednie umiejętności, które zdobywano w bractwie strzeleckim, zwanym kurkowym.
Nazwa pochodzi od jednej z konkurencji strzeleckich, jaką było strzelanie do drewnianego kura. Raz w roku odbywało się konkursowe strzelanie do celu, a zwycięzcę obwoływano „królem kurkowym". Ten zwolniony był od opłat czy podatków.
W Polsce najstarsze bractwa powstały jeszcze w połowie XIII w. w Krakowie, Świdnicy i Poznaniu. Obecnie w Polsce istnieje ponad 100 bractw kurkowych, wśród których najmłodszym jest Bractwo Św. Sebastiana w Radomiu. Jego celem jest budzenie świadomość patriotycznej, pielęgnowanie tradycji i obyczajów bractw kurkowych oraz dbałość o zachowanie kulturowego dziedzictwa w jednoczącej się Europie.
Patron nagrody, święty Kazimierz, syn króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki w latach 1481-1483 przebywał w Radomiu, stąd sprawował w imieniu króla rządy w Koronie. Zasłynął z mądrych rządów i pobożnego życia. Kanonizowany w 1521 roku, został w 1983 ogłoszony przez papieża Jana Pawła II patronem Radomia, a dziewięć lat później – patronem diecezji radomskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.