Radom: odbyła się premiera filmu dokumentalnego o bp. Materskim
12 grudnia 2011 | 19:58 | rm Ⓒ Ⓟ
W Radomiu odbyła się 12 grudnia premiera filmu dokumentalnego poświęconego pierwszemu ordynariuszowi radomskiemu bp. Edwardowi Materskiemu. Obraz w ramach cyklu filmowego „Radomskie Portrety” zrealizował Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu. W sali kinowej ośrodka zabrakło miejsc podczas projekcji. 22 grudnia przypada 43. rocznica sakry biskupiej bohatera filmu.
Autorką filmu jest Elwira Dzikowska. Bp Materski przed kamerą opowiada o dzieciństwie, latach kapłaństwa i biskupstwa. Film kończy się słowami bpa Materskiego dotyczącymi wizji Europy opartej na chrześcijańskich korzeniach. Mówił, że Europa jest kwiatem, którego korzeniem jest Chrystus. Po projekcji podziękował za inicjatywę zrealizowania filmu. Szczególnie był wzruszony zdjęciami, które wykonano w jego rodzinnym Wilnie. – Nie będę oceniał obrazu, lecz dziękuję wszystkim, którzy wzięli w nim udział – powiedział bp Materski.
Na premierę przyjechała siostrzenica biskupa Materskiego Maria Radziwoń Zaleska. – Przepiękny film, dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. Zabrakło mi jedynie pokazania wielkiej miłości wujka do muzyki – zauważyła.
Reżyserem filmu jest Elwira Dzikowska. Przyznała, że po każdym filmie towarzyszą jej uczucia niedosytu. – Przyczyną tego jest fakt, że nie znałam wcześniej bohaterów moich filmów. Poznaję ich w trakcie realizacji zdjęć. Jednak cieszę się, że powstał ten film, który jest dokumentem życia i posługi duszpasterskiej pierwszego ordynariusza diecezji radomskiej – powiedziała Elwira Dzikowska.
Film powstał dzięki Resursie Obywatelskiej. – Dziękuję, że biskup Edward zgodził się podzielić swoimi myślami z radomianami. Dzięki temu powstał film o osobie, która tak wiele znaczy dla naszego miasta – zauważyła dyrektor ośrodka Renata Metzger.
W premierze uczestniczył biskup radomski Henryk Tomasik. – Zawsze, gdy historycy będą mówili o diecezji radomskiej, będzie mowa o pierwszym biskupie. Dziękuję za utrwalenie życia i posługi bpa Edwarda Materskiego. Składam wyrazy wdzięczności za to dzieło – mówił biskup Tomasik.
Bp Edward Materski urodził się w Wilnie 6 stycznia 1923 r. Po śmierci ojca w 1932 r. przeniósł się do Warszawy. W wieku 20 lat wziął czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Święcenia kapłańskie otrzymał w Kielcach w 1947 r. z rąk bp. Czesława Kaczmarka. Pracował jako wikariusz w Chmielniku, Kielcach i Kurzelowie. W tym czasie uzyskał magisterium na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1955 r. obronił pracę doktorską na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W diecezji został wizytatorem katechizacji i profesorem katechetyki w seminarium, a także podjął wykłady z katechetyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
W 1968 r. papież Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej, a w 1981 r. Jan Paweł II – ordynariuszem diecezji sandomierskiej. Ingres do katedry sandomierskiej odbył się 11 kwietnia 1981 r. Dzień po ingresie odbyła się Msza św. przed kościołem p.w. Opieki Najświętszej Maryi Panny (obecna katedra w Radomiu). W ramach reorganizacji diecezji w Polsce dnia 25 marca 1992 r. został przeniesiony do nowo utworzonej diecezji radomskiej. Był wieloletnim katechetą w Liceum Ogólnokształcącym im. R. Traugutta w Radomiu. Był także przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego. Jest honorowym obywatelem Radomia, Skarżyska Kamiennej i Chmielnika. Przygotował koronację obrazów maryjnych w Skrzyńsku i Czarnej.
Jest autorem licznych publikacji i współautorem podręczników katechetycznych, inicjatorem budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. W 1991 r. stworzył diecezjalne Radio AVE, dziś Radio Plus Radom. Od 1992 r. wydawał „AVE – Pismo Diecezji Radomskiej”. Od 2000 r. jest biskupem seniorem. Został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.