Radom: papieska sesja Rady Miejskiej z okazji rocznicy wizyty św. Jana Pawła II
05 czerwca 2023 | 18:16 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Radomiu w sprawie uczczenia pamięci świętego Jana Pawła II, odbyła się 5 czerwca w Ratuszu. W tym roku mija 32. rocznica wizyty papieża-Polaka w Radomiu, który jest także Honorowym Obywatelem Miasta.
Biskup radomski Marek Solarczyk zachęcał, abyśmy przywoływali myśli o których mówił Jan Paweł II w czasie wizyty w Radomiu 4 czerwca 1991 roku. Mówił, że kolejna rocznica papieskiej pielgrzymki jest zachętą do tego, abyśmy chronili to, co jest wartością i godnością ludzkiego życia.
W trakcie sesji referat wygłosił ks. dr Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Zwrócił uwagę, że wizyta Jana Pawła II na radomskim lotnisku, pobyt w Wyższym Seminarium Duchownym, katedrze, modlitwa przed pomnikiem radomskiego protestu „stały się kluczową datą w duchowych biografiach wielu z nas, jak i ważnym wydarzeniem w dziejach naszego miasta”.
Nawiązał również do pytania Jana Pawła II wypowiedzianego 32 lata temu w Radomiu: „czy łaknienie sprawiedliwości wyraża się także protestem? Robotniczym protestem, jak w roku 1976? Łaknienie i pragnienie sprawiedliwości z pewnością oznacza dążenie do przezwyciężenia wszystkiego, co jest niesprawiedliwością i krzywdą, co jest pogwałceniem praw człowieka?”.
Ks. Adamczyk mówił, że kluczowe dla zrozumienia sprawiedliwości, tak jak ją postrzegał Karol Wojtyła jest rozumienie tego kim jest człowiek. – Dlatego choć punktem wyjścia będzie sprawiedliwość, chciałbym pokazać Jana Pawła II jako myśliciela podejmującego głęboką refleksje nad człowieczeństwem, refleksje, która w moim przekonaniu jest ważnym źródłem współczesnego humanizmu. Ważnym również dla tych, którzy nie podziałają w pełni wszystkich przekonań papieża Polaka – powiedział ks. Marek Adamczyk.
Prelegent stwierdził przy tym, że „dla Jana Pawła II takim naturalnym fundamentem praw jest niezbywalna godność człowiek która wynika z jego początków i przeznaczenia”. Powiedział, że „człowiek stworzony na Boży obraz i podobieństwa, w zamyśle Boga i w swojej wewnętrznej strukturze ma swoją wielkość, godność i to rodzi niezbywalne prawa, choćby prawo do życia”. – Ten fundament tak jak Bóg jest niezmienny. W takim spojrzeniu na człowieka, nie chodzi tylko o uzasadnienia źródeł praw człowieka, ale bardzo głęboką wizję kim jest człowieka jego natury i celu – podkreślił ks. Adamczyk.
Przywołał również postać Leszka Kołakowskiego, wielkiego radomianina, który jako agnostyk i osoba, która – jak sam o sobie mówił – (należał do osób niegdyś ostro zwalczających Kościół) pisał tak: „polski Papież, jak sądzę poczynił bardzo istotne kroki, aby idea praw człowieka została przyswojona w Kościele jako idea nie tylko zgodna z chrześcijańską tradycją, ale źródłowo chrześcijańska”.
List prezydenta Radomia odczytał sekretarz Miasta Michał Michalski. – Brakuje nam wielkiego autorytetu Jana Pawła II. Tak wiele jest fundamentalnych kwestii, które budzą dziś naszą troskę i stabilność tego wszystkiego, co stanowi bezcenny dorobek Polski i Europy ostatnich lat – napisał prezydent miasta Radosław Witkowski.
W sesji udział wzięli radni oraz posłowie: Marek Suski, Dariusz Bąk, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty, Stanisław Kowalski, przewodniczący Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76 oraz Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący radomskiej Solidarności.
Jan Paweł II przybył do Radomia 4 czerwca w godzinach porannych. Na lotnisku na Sadkowie sprawował Mszę św. Potem przejechał do gmachu nowo wybudowanego seminarium, gdzie dokonał jego poświęcenia. W drodze powrotnej na lotnisko odwiedził katedrę oraz modlił się przy pomniku robotniczego protestu z czerwca 1976 roku. Papieskie nauczanie z tamtej pielgrzymki oparte było na Dekalogu oraz na Chrystusowych błogosławieństwach z Kazania na górze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.