Radom: pedagodzy ulicy pomagają dzieciom
11 sierpnia 2011 | 16:24 | rm Ⓒ Ⓟ
Zamiast wystawać wieczorami na klatkach schodowych lub awanturować się na przystankach autobusowych – biorą udział w zajęciach sportowych lub rozwijających zdolności artystyczne. Dzięki pomocy pedagogów ulicy, którzy działają przy Caritas Diecezji Radomskiej, młodzi ludzie mają większe ambicje i lepsze sposoby na spędzanie wolnego czasu.
Specyfiką działań pedagogów ulicy jest bezpośrednie wyjście do dzieci, do ich środowiska, bycie z jego mieszkańcami, próba zrozumienia ich problemów, obaw, braku zaufania czy poczucia bezsilności. Pedagodzy nie posiadają bazy lokalowej. Ich polem działalności jest ulica. Są absolwentami szkolenia poświęconego problematyce "dzieci ulicy" w ramach ogólnopolskiej kampanii "Partnerstwo dla dzieci" prowadzonej przez Fundację Wspólna Droga – United Way Polska. Celem ich pracy jest realizacja projektów społecznych, kulturalnych, artystycznych i sportowych.
Mariusz Mędra podkreśla, że dzięki tym działaniom, dzieci mają szansę na integrację ze społeczeństwem oraz rozwijanie swoich talentów, pasji i zainteresowań. – Wiemy, że w każdym dziecku jest ogromny potencjał. Jednak potrzebne jest mu wsparcie osób, które pokażą i dadzą mu szansę na lepsze jutro – podkreślił pedagog ulicy. Pomagają mu również: Paulina Płatos, Marta Śmigaszewska i Radosław Witkowski.
Podopiecznymi pedagogów ulicy są dzieci w wieku od 8 do 16 lat. W zajęciach uczestniczą Karol Borkowski i Damian Sochaj. – Świetnie się bawimy, jeździmy na wycieczki, organizujemy festyny. Niedługo weźmiemy udział w plenerze rzeźbiarskim. Nie przesiadujemy na klatkach schodowych, tylko uczymy się prawdziwego życia – mówią młodzi radomianie.
W projekcie uczestniczą również wychowankowie Domu Matki i Dziecka im. Jana Pawła II w Jasieńcu Iłżeckim i Ośrodka Interwencji Kryzysowej, również w Jasieńcu. Obie placówki prowadzi radomska Caritas. Nie brakuje także dzieci z Iłży. W hali sportowej prowadzone są zajęcia z kick boxingu, które – jak mówi Piotr Nogajski wieloletni trener – mają służyć rozładowaniu negatywnych emocji. Dodaje, że młodzi z Jasieńca mogą albo wysiadywać wieczorami na przystankach, albo zrobić coś dla siebie. – Nie tylko uczę ich walczyć, wyrabiam w nich przed wszystkim poczucie odpowiedzialności, punktualność, umiejętność panowania nad sobą – tłumaczy Piotr Nogajski.
Od 2007 roku pedagodzy ulicy zrealizowali kilkanaście projektów ulicznych. Współpracują z wieloma placówkami i świetlicami oraz organizacjami pozarządowymi: Centrum Młodzieży Arka w Radomiu, czy Klubem Sportowym 1910 Radomiak Radom. Obecnie grupa liczy 50 podopiecznych. Obecny projekt jest dofinansowany przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Granty na dotychczasowe programy przekazywały: Urząd Miejski w Radomiu, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Fundacja Wspólna Droga – United Way Polska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.