Radom: pogrzeb Janusza Pulara – społecznika i autora książek o tematyce religijnej
16 sierpnia 2013 | 17:41 | rm Ⓒ Ⓟ
W Radomiu odbyły się 16 sierpnia uroczystości pogrzebowe Janusza Pulnara, wieloletniego dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego. W ostatnich latach zrealizował on wiele projektów dotyczących tematyki chrześcijańskiej. Wydał też publikację „Bogurodzicy zawsze wierni”, która prezentuje piętnaście sanktuariów posiadających wizerunki maryjne koronowane papieskimi koronami. Ostatnio pracował nad wydaniem dzieła poświęconego kapelanom w dziejach Polski.
Mszę św. pogrzebową w radomskiej katedrze celebrował jej proboszcz ks. prałat Edward Poniewierski, a homilię wygłosił ks. prof. Zbigniew Niemirski, redaktor naczelny radomskiego wydania „Gościa Niedzielnego”. – Szczególnie w ostatnich miesiącach pracowaliśmy nad kilkutomową książką o trzystu duchownych, którzy odegrali ważną rolę w historii Polski. Był człowiekiem dla czterech ważnych spraw. Pierwszą była rodzina, drugą Polska, trzecią ukochane Kresy, zaś czwartą był Radom, któremu oddał tak wiele sił. Polecajmy Janusza miłosierdziu Bożemu, która w języku Biblii oznacza bliskość – mówił ks. prof. Niemirski.
Janusz Pulnar miał 73 lata. W jego dorobku jest m.in. publikacja „Bogurodzicy zawsze wierni”, która prezentuje piętnaście sanktuariów posiadających wizerunki maryjne koronowane papieskimi koronami. Album pokazuje fotografie ruin, dopełnione barwną narracją, przeplatają się ze zdjęciami tego, co udało się uratować przed całkowitym zniszczeniem, i tego, co obecnie, dzięki uporowi mieszkających tam wiernych i duszpasterzy, wraca do pierwotnej świetności.
Był też inicjatorem inscenizacji „Ostatnia Msza Powstania Warszawskiego”, która odbyła się w ubiegłym roku katedrze. Przedstawienie powstało na podstawie opowiadania ks. mjr Józefa Warszawskiego ps. „O. Paweł”, kapelana AK i Powstania Warszawskiego.
Janusz Pulnar wykonał kopie niezwykłej stacji drogi krzyżowej malarza Józefa Mehoffera. Z jego inicjatywy w podradomskim Taczowie rozpoczęto realizację projektu z okazji 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Dominującym elementem całego projektu „Rycerze Bogurodzicy” ma być świątynia, będąca zarazem muzeum pierwszego polskiego hymnu „Bogurodzica”. Na razie wykonano dioramę przedstawiającą „Bitwę pod Grunwaldem”. W ostatnich miesiącach Janusz Pulnar pracował nad wydaniem publikacji poświęconej kapelanom w dziejach Polski.
Janusz Pulnar urodził się w 1940 r. w Stanisławowie (dzisiaj Ukraina). Był absolwentem polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1984 roku został Dyrektorem Muzeum Okręgowego (obecnie Muzeum im. Jacka Malczewskiego) i funkcję tę pełnił nieprzerwanie do 2006 r. Jako dyrektor był pomysłodawcą i autorem wielu głośnych wystaw o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym m.in. „Racławice – prawda, legenda, symbole”, „Huculszczyzna”, „Kozaczyzna”, „Chłopi w sztuce polskiej”, „Epoka Pana Tadeusza”, Promethidion”, „Z dziejów Polek”.
Uznanie jakim cieszył się w świecie kultury i nauki, pozwoliło mu pozyskać do współpracy z Muzeum wielu artystów i uczonych o uznaniu międzynarodowym, m.in. Andrzeja Wajdę, Jerzego Kalinę, Adama Myjaka, Wowo Bielickiego, Waldemara Świerzego.
Janusz Pulnar był laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. dwukrotnie otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę Marszałka woj. Mazowieckiego. Był kawalerem „Gloria Artis”. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku dostał Radomską Nagrodę Kulturalną.
Z wielkim powodzeniem uczestniczył w pracach filmowych. Był współautorem dwóch filmów dokumentalnych, realizowanych przez TVP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.