Radom: policyjne szkolenia dla służby porządkowej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę
27 lipca 2011 | 14:19 | rm Ⓒ Ⓟ
Prawie 200 osób ze służby porządkowej radomskiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę przeszkolili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Szkolenie odbyło się w ramach współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Radomiu.
Podczas zajęć, które odbywały się 26 i 27 lipca w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, porządkowi poznali przepisy i zasady, jakie obowiązują poruszające się po drogach kolumny pieszych oraz sposoby i zasady podawania sygnałów i poleceń przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym. Policjanci z mazowieckiej drogówki omówili także zasady postępowania w przypadku zaistnienia wypadku drogowego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.
Zapoznali uczestników z zagrożeniami, jakie mogą wystąpić na drodze podczas poruszania się kolumny pieszych i kierowania ruchem, np. postępowanie przy zmieniających się warunkach atmosferycznych, zależności pomiędzy prędkością a drogą zatrzymania pojazdu. Ponadto omawiane były obowiązki osób odpowiedzialnych za zabezpieczenie przemarszu pielgrzymki. Szkolenie zakończyło się testem sprawdzającym.
Nadkom. Stanisław Popiel z mazowieckiej drogówki poinformował, że wszystkim, którzy zaliczyli pozytywnie test, radomski WORD wyda upoważnienia do kierowania ruchem. Dokument zachowa swoją ważność przez najbliższe 5 lat. – Takie upoważnienie jest ważne, by porządkowy mógł prowadzić kolumnę pielgrzymkową. Podczas wykonywania swoich zadań musi mieć na sobie pomarańczową kamizelkę, a w ręku tarczę do zatrzymywania pojazdów, czyli tzw. lizak – przypomniał Popiel.
Szkolenie obejmowało znajomość z przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy oraz umiejętności wypisywania kolegium m.in. dla kierowców, którzy będą łamać przepisy w czasie pielgrzymki, nie stosując się do zaleceń porządkowych. W szkoleniu uczestniczył m.in. Michał Kaczmarczyk. – Interesującym tematem były zagadnienia związane z bezpieczeństwem pielgrzymów. Nadmierna prędkość kierowców i brak uwagi samych pielgrzymów mogą być głównymi zagrożeniami podczas marszu. Uwrażliwiano nas, aby pątnicy nie oddalali się od grupy. Musimy być również konsekwentni w swoich decyzjach oraz przestrzegać przepisów – powiedział porządkowy.
Obowiązek szkoleń dla grup pielgrzymkowych nakłada rozporządzenie MSWiA. Brak ważnych dokumentów może mieć przykre konsekwencje. W razie kontroli, jeśli porządkowi nie będą mieli stosownych zaświadczeń, grupa zostanie zmuszona do zejścia z trasy, zaś organizator będzie musiał zapewnić transport pątnikom do miejsca zakwaterowania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.