Radom: poznaliśmy laureatów konkursu „Śladami Wandy Malczewskiej”
19 maja 2022 | 17:10 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Rozstrzygnięto konkurs „Śladami Wandy Malczewskiej”. Gala odbyła się w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu.
Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o Wandzie Malczewskiej i umacnianie wśród uczniów patriotyzmu. – Myślę, że dzieciom i młodzieży potrzeba takich wzorców – mówiła Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty. – To piękna i cudowna postać, wasza radomska – dodał Waldemar Flajszer, łódzki kurator oświaty.
Komisja konkursowa obradowała na początku maja i wyłoniła zwycięzców. Przewodniczącym jury był ksiądz biskup Piotr Turzyński. – Konkurs spełnił tę podstawową myśl, która zakładała upowszechnienie postaci Wandy Malczewskiej – wyjaśnił biskup Piotr.
Komisja przyznała łącznie 18 nagród, 21 wyróżnień oraz 2 nagrody specjalne w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej, w dwóch grupach wiekowych: klasy IV – V szkoły podstawowej i klasy VI – VIII szkoły podstawowej.
Prace konkursowe zostały nadesłane ze 121 szkół. Do konkursu wpłynęło łącznie 439 prac, w tym 310 w kategorii plastycznej i 129 w kategorii literackiej.
Organizatorem konkursu jest mazowiecki kurator oświaty. Natomiast współorganizatorami: łódzki kurator oświaty oraz śląski kurator oświaty.
Konkurs odbył się m.in. pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Ministra Przemysława Czarnka reprezentował Sławomir Adamiec, dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki.
W tym roku przypada 200. rocznica urodzin sługi Bożej Wandy Malczewskiej – mistyczki i wizjonerki z Radomia.
Wanda Malczewska (1822-1896) urodziła się w Radomiu w rodzinie ziemiańskiej. Po opuszczeniu w wieku 24 lat rodzinnego miasta mieszkała u krewnej w Klimontowie, w klasztorze w Przyrowie. Gdziekolwiek się znalazła, uczyła ubogie dzieci, katechizowała je, rozdawała modlitewniki. Najzdolniejszym pomagała kontynuować naukę. Była mistyczką, przeżywała Mękę Pańską, miała dar przewidywania przyszłości, pojednania osób skłóconych i rozeznawania powołań. Miała wizje wydarzeń z życia Jezusa, przewidziała też wiele faktów z dziejów Polski, jak zwycięstwo nad bolszewikami w sierpniu 1920 r. Zmarła w opinii świętości w Parznie, gdzie na plebanii spędziła ostatnie trzy lata życia jako rezydentka. Pochowana jest w tamtejszym kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do jej grobu pielgrzymują wierni, będący w drodze do dwóch najsłynniejszych polskich sanktuariów maryjnych – na Jasną Górę i do Lichenia.
Proces beatyfikacyjny trwa już długo. Na przeszkodzie stanęły okupacja hitlerowska i czasy komunistyczne. W tym czasie zaginęły akta z zeznaniami 25 naocznych świadków. Odnaleziono je dopiero w 1962 roku. Trybunał do przeprowadzenia procesu informacyjnego powołany został w 1939 roku. Proces beatyfikacyjny Wandy Malczewskiej osiągnął już etap końcowy. W 2006 roku Stolica Apostolska ogłosiła dekret o heroiczności cnót Wandy Malczewskiej i odtąd przysługuje jej tytuł „czcigodnej sługi Bożej”. Brakuje jedynie potwierdzonego kanonicznie cudu, dokonanego za jej wstawiennictwem.
Wanda Malczewska była córką Stanisława Malczewskiego i Marii Julii z domu Żurawskich. Pochodziła z rodu Malczewskich, do którego należy poeta Antoni Malczewski oraz jej bratanek, malarz Jacek Malczewski. Siostra Juliana i Marcina.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.