Drukuj Powrót do artykułu

Radom: specjalne odpusty u filipinów na 500 rocznicę urodzin św. Filipa Neri

22 maja 2015 | 10:56 | rm Ⓒ Ⓟ

Wszystkie kościoły i kaplice Kongregacji Oratorium (księży filipinów) zostały obdarzone przez Stolicę Apostolską przywilejem odpustu zupełnego. Również kościół Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu, gdzie 26 maja będzie obchodzony odpust z okazji 500. rocznicy urodzin św. Filipa Neri. Tego dnia odbędzie się również konferencja dla osób konsekrowanych o "świętości życia zakonnego".

– Na wzór rzymski zapraszamy wszystkie zgromadzenia zakonne: męskie i żeńskie z diecezji radomskiej na odpust św. Filipa Neri. Początek o 17.00. Godzinę później Mszy świętej będzie przewodniczył bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej. Będzie to kolejne wydarzenie w ramach trwającego Roku Życia Konsekrowanego w diecezji radomskiej – powiedział ks. Mirosław Prasek, superior księży filipinów w Radomiu.

Główne radomskie obchody 500. rocznicy urodzin św. Filipa Neri odbędą się 14 czerwca o godz. 13.00. Mszę świętą jubileuszową odprawi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP Polonia.

Rok jubileuszowy będzie trwał do 2016 roku, w którym wszystkie kościoły i kaplice Kongregacji Oratorium będą obdarzone przez Stolicę Apostolską przywilejem odpustu zupełnego. Rozpoczęcie i zakończenie roku jubileuszowego odbędzie się z udziałem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, jako legata papieskiego, w Chiesa Nuova w Rzymie, gdzie znajduje się grób świętego.

Data rozpoczęcia jubileuszu – 23 maja – to dzień święceń kapłańskich św. Filipa, które przyjął w 1551 r. w kościele św. Tomasza, w rzymskiej dzielnicy Parione, obok słynnego placu Navona. Koniec obchodów przypadnie 26 maja 2016 r., w rocznicę jego śmierci.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.