Radom: spotkanie z okazji 20-lecia istnienia religii w polskiej szkole
12 czerwca 2010 | 13:50 | rm Ⓒ Ⓟ
Wprowadzenie katechezy do nauczania szkolnego było znakiem przemian, które następowały po 1989 roku. Mówił o tym biskup-senior Edward Materski podczas spotkania z okazji 20-lecia istnienia religii w polskiej szkole. Spotkanie odbyło się 12 czerwca w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Uczestniczyło w nim prawie 300 katechetów.
Bp Materski, który był wybitnym katechetą i znawcą katechetyki przypomniał, że katecheza wróciła do polskiej szkoły na podstawie Instrukcji MEN z sierpnia 1990 roku. – Ówczesna Konstytucja nie przewidywała nauczania religii w szkole, dlatego katechezę wprowadzono na podstawie Instrukcji, będącej porozumieniem między Rządem a Episkopatem. Ta decyzja była znakiem przemian w naszym kraju, które się wówczas dokonywały – powiedział bp Materski.
Były przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego dziękował również Bogu za cały okres nauczania pozaszkolnego. – Z szacunkiem myślę o wszystkich, którzy starali się utrzymać punkty katechetyczne, aby jak najwięcej uczniów uczęszczało na religię – mówił były biskup radomski.
O punktach katechetycznych mówił biskup radomski Henryk Tomasik. – Chylimy dzisiaj czoło przed duszpasterzami tamtego okresu, którzy uratowali katechezę. To był bardzo trudny czas – wspominał bp Tomasik. Zauważył, że wprowadzenie religii do szkół był czasem przełomu. Podziękował także bp. Materskiemu za trud wprowadzenia katechezy do szkół.
Maria Pytlos z Przedborza jest katechetką od 1990 roku. – Od momentu wprowadzenia religii do szkół przedmiot ten nabrał większej wartości. Początki nauczania były niesamowite, byłam szczęśliwa, że można mówić o Bogu w szkole – wspomina katechetyka. – A dzisiaj? Uczę w gimnazjum i dlatego nie ukrywam, że trudno jest uczyć młodzież – zauważyła Maria Pytlos.
Dyrektor radomskiej delegatury Kuratorium Oświaty Dorota Sokołowska powiedziała, że 20 lat religii w szkole jest owocny. – Owszem, znajdą się tacy, którzy będą krytykować tę decyzję, ale 20 lat to czas kształtowania wartości, mimo wielu problemów wychowawczych. Generalnie trzeba pamiętać, że religia to dzisiaj postawa, a nie przedmiot – podkreśliła Dorota Sokołowska.
Bp Edward Materski był wizytatorem katechizacji i profesorem katechetyki. Wykładał ją na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był także przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego. Jest ponadto autorem licznych publikacji i współautorem podręczników katechetycznych. Bp Materski jeszcze jako biskup radomski uczył religii w Liceum Ogólnokształcącym im. Traugutta w Radomiu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.