Stolica Apostolska wydała dekret z okazji Roku Św. Brata Alberta
06 lutego 2017 | 09:48 | Radom / rm / wer Ⓒ Ⓟ
W trzech parafialnych świątyniach pod wezwaniem św. Brata Alberta, znajdujących się w diecezji radomskiej, będzie można uzyskać odpust zupełny. Dekret w tej sprawie udzieliła Stolica Apostolska w odpowiedzi na prośbę biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Będzie on obowiązywał jedynie przez rok jubileuszowy Świętego Brata Alberta.
W diecezji radomskiej są trzy parafie pod wezwaniem św. Brata Alberta: w Radomiu, Starachowicach i Skarżysku-Kamiennej. I właśnie w tych kościołach przez najbliższy rok będzie można uzyskać odpust zupełny. Trzeba będzie jednak spełnić konieczne warunki, czyli przystąpić do spowiedzi, Komunii Św. i odmówić modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Stolica Apostolska zachęca, by do tych kościołów udać się w formie pielgrzymki i „tam w jubileuszowych celebracjach pobożnie uczestniczyć lub przynajmniej przy relikwiach Świętego przez odpowiedni odstęp czasu oddać się pobożnym rozmyślaniom zakończonym Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary i wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Brata Alberta”. Watykan przypomina, że odpust ten może być ofiarowany za dusze wiernych w czyśćcu cierpiących.
W dekrecie czytamy, że osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, tak samo mogą uzyskać odpust zupełny, po „wyrzeczeniu się jakiegokolwiek grzechu i postanowieniu wypełnienia, kiedy tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warunków, jeśli z jubileuszowymi celebracjami będą łączyć się duchowo, modlitwy i cierpienia swoje lub niedogodności życia Miłosiernemu Bogu ofiarując”.
Adam Chmielowski urodził się 20 sierpnia 1845 r. w Igołomii pod Krakowem. Pochodził z ubogiej rodziny ziemiańskiej, gdzie był wychowany w duchu głębokiego patriotyzmu. Brał udział w powstaniu styczniowym. Wszędzie, gdzie przebywał, wyróżniał się postawą chrześcijańską, a jego silna osobowość wywierała duży wpływ na otoczenie. Z miłości do Boga i ludzi Adam Chmielowski zrezygnował z kariery i objął zarząd ogrzewalni dla bezdomnych. Przeniósł się tam na stałe, aby mieszkając wśród najuboższych, pomagać im w dźwiganiu się z nędzy nie tylko materialnej, ale i moralnej.
25 sierpnia 1887 r. Adam Chmielowski przywdział szary habit tercjarski i przyjął imię brat Albert. Dokładnie rok później złożył śluby tercjarza na ręce kard. Albina Dunajewskiego.
Św. Jan Paweł II beatyfikował go 22 czerwca 1983 r. na Błoniach krakowskich, a kanonizował 12 listopada 1989 r. w Watykanie.
Jest patronem zakonów albertynek i albertynów, a w Polsce także artystów plastyków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.