Radom: symbolika grobów Pańskich nawiązuje do zbliżąjącej się beatyfikacji Jana Pawła II
23 kwietnia 2011 | 13:45 | rm Ⓒ Ⓟ
Groby Pańskie nawiązujące do zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II można oglądać w radomskich kościołach. W Wielką Sobotę odbywały się do południa obrzędy poświęcenia pokarmów. W niektórych kościołach m.in. u jezuitów, bernardynów, czy katedrze spowiadają się jeszcze tłumy wiernych.
Spore zainteresowanie towarzyszy wystrojowi Grobu Pańskiego na Osiedlu Akademickim w Radomiu. Jego symbolika nawiązuje do różnych wydarzeń związanych z usuwaniem krzyża z miejsc publicznych m.in. Krakowskiego Przedmieścia. Ponadto krzyż okazał się przeszkodą w wystąpieniu minister edukacji, która odwiedziła Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku. Został więc zasłonięty na czas jej przemówienia. Wierni mogą dowiedzieć o tym z gazet, które zostały naklejone w element krzyża, który stanowi centralną część Grobu Pańskiego. – Krzyż dla Żydów był hańbą, dla Greków i Rzymian głupstwem, dla chrześcijan jest znakiem zbawienia. Na grobem widnieją słowa Norwida: A gdzie podział się krzyż? Stał się dla nas bramą – tłumaczy symbolikę grobu proboszcz parafii ks. Krzysztof Ćwiek.
W pozostałych radomskich kościołach dominuje tematyka związana ze zbliżającą się beatyfikacją Jana Pawła II. Tak jest m.in. w katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny. Grób znajduje się w bocznym ołtarzu świątyni. W jego centralnym miejscu ustawione zostało wielkoformatowe zdjęcie bazyliki św. Piotra (ok. 12 metrów kwadratowych), zaś obok znajdują się słowa papieża-Polaka: "Musimy być mocni. Mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć". Podobny wystrój Grobu Pańskiego można oglądać w kościele farnym. Tam w centralnym miejscu znajdują się słowa Jana Pawła II: "Droga miłości do Chrystusa prowadzi przez cierpienie".
Ciekawy wystrój ma Grób Pański w kościele św. Trójcy. Składa się on z trzech elementów: męki, śmierci i zmartwychwstania. – W lewym ołtarzu znajduje się ogromy obraz Chrystusa w koronie cierniowej, po prawej grób, zaś po środku, czyli w prezbiterium XVII wieczny obraz św. Trójcy ze zmartwychwstałym Chrystusem – opowiada superior jezuitów ks. Czesław Sobolewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.