Radom: sympozjum o obliczach miłosierdzia
19 października 2010 | 16:48 | rm Ⓒ Ⓟ
O obliczach miłosierdzia dyskutowali uczestnicy sympozjum naukowego, które odbyło się 19 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Spotkanie odbyło się z okazji 30. rocznicy ogłoszenia encykliki Jana Pawła II "Dives in misericordia".
Wśród uczestników spotkania była prof. Elżbieta Matulewicz z UKSW w Warszawie, która mówiła o papieskim programie nadziei. – Z programu nadziei płynie zachęta do tego, aby zamiast samotnie borykać się z własnymi, wielkimi problemami zauważyć, że po kamienistej drodze życia Chrystus idzie razem z nami i słucha naszych słów zrodzonych z lęku przed jutrem pełnym tajemnicy – mówiła prof. Matulewicz. Mówiła też, że nauczania Jana Pawła II i Benedykta XVI o niezawodnym źródle nadziei obecnym wśród nas, jest wyrazem papieskiej służby miłosierdzia wobec całego świata, dziełem miłosierdzia polegającym na wskazywaniu drogi błądzącym i płaczącym oraz na budzeniu ufności i radości, która napełnia tych, którzy wędrują ze Zbawicielem – podkreśla prelegentka.
Wśród prelegentów byli także: dr Stanisław Dziekoński z UKSW, który mówił o miłosierdziu w świetle biblijnych i liturgicznych źródeł katechezy, natomiast ks. dr Dariusz Skrok, dyrektor Instytutu Teologicznego UKSW w Radomiu, przybliżył liturgiczne przesłanie miłosierdzia w wybranych tekstach liturgicznych. W konferencji uczestniczyli także: o. Robert Plich z Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie i ks. prof. Jerzy Szymik z Papieskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Rzymie. Organizatorem konferencji był Instytut Teologiczny UKSW w Radomiu.
Encyklika "Dives in Misericordia" (Bogaty w Miłosierdzie) Jana Pawła II, została ogłoszona 30 listopada 1980 r. Poświęcona jest głównie problematyce Miłosierdzia Bożego i jego znaczenia w moralności chrześcijańskiej. Encyklika stanowi teologiczną podstawę dla kultu Bożego Miłosierdzia głoszonego przez św. Faustynę Kowalską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.