Radom: 350 tys. osób uczestniczyło w ciągu 30 lat w pieszych pielgrzymkach do Częstochowy
31 lipca 2011 | 13:36 | rm Ⓒ Ⓟ
Ok. 350 tys. osób uczestniczyło w trzydziestu dwóch dotychczasowych pieszych pielgrzymkach diecezji radomskiej na Jasną Górę. Najliczniejsza odbyła się w 1986 roku. Do duchowej stolicy Polski pielgrzymowało wówczas aż 16 281 osób. Po raz kolejny pielgrzymi podejmą trud wędrowania 6 sierpnia. Pieszo do Częstochowy będą szli w dziękczynieniu za beatyfikację Jana Pawła II.
Początki ruchu pątniczego związanego z ziemią radomską sięgają czasów średniowiecza. W latach 1396-1642 z Radomia przyszły na Jasną Górę dwie pielgrzymki. Następne ożywienie pieszymi pielgrzymkami odnotowano w latach 1865-1914. W tym czasie z terenu guberni radomskiej przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej przybyło 340 tys. osób. Po drugiej wojnie światowej ruch pielgrzymkowy znacznie osłabł. W roku 1962 roku do Częstochowy z Radomia wyruszyło zaledwie 14 osób. W latach 70-tych ubiegłego wieku historia radomskiej pielgrzymki tworzyła się u boku warszawskiej pielgrzymki. W tym czasie powstał również pierwszy śpiewnik pielgrzymkowy.
Wieloletni dyrektor radomskiej pielgrzymki na Jasną Górę, ks. Piotr Jaśkiewicz wspomina w rozmowie z Radiem Plus Radom, że bardzo ważnym momentem dla przyszłości pielgrzymki było przybycie do Radomia jezuity ks. Józefa Rębelskiego, który przy kościele św. Trójcy utworzył centrum pielgrzymkowe. W 1974 roku ks. Rębelski wyszedł na trasę pielgrzymki ubrany w sutannę, co wówczas było aktem dużej odwagi, tym bardziej, że władze komunistyczne nie wyraziły zgody na pielgrzymkę. Ciekawostką było pojawienie się ręcznej tuby – pierwszej w historii radomskiej pielgrzymki.
Szczególny był rok 1976. W czerwcu doszło do robotniczego protestu brutalnie stłumionego przez komunistyczne władze. Wyjście 360 pielgrzymów do Częstochowy było aktem odwagi, ale ku zdumieniu wszystkich nie odnotowano żadnych represji ze strony milicji. Pielgrzymi po raz pierwszy śpiewali podczas przemarszu pieśń "Czy wy wiecie, że jesteśmy świątynią?" zmieniając słowa na: "Czy wy wiecie, że jesteśmy z Radomia?".
Rozkwit ruchu pątniczego nastąpił za sprawą dwóch księży: Zdzisława Domagały i Lecha Gralaka. W drugiej połowie 1978 roku zapadły kluczowe decyzje, które zaowocowały tym, że następnego roku do Częstochowy wyruszyła w liczbie ponad 2 tys. osób pierwsza piesza pielgrzymka na Jasną Górę, ale jeszcze w ramach 268 pielgrzymki warszawskiej.
Gwałtowny ruch pątniczy nastąpił w latach 80-tych ubiegłego wieku. W latach 1983-92 do Częstochowy pielgrzymowało każdego roku kilkanaście tysięcy osób. W następnych latach liczba pątników wynosiła ok. 10 tysięcy. W roku 2000 w pielgrzymka liczyła 11 534 osoby. Warto odnotować, że rok 2002 był dla pielgrzymki wyjątkowy. 24. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej była najliczniejszą w Polsce. Do duchowej stolicy Polski dotarło 10 936 osób.
Od chwili objęcia pielgrzymki przez ks. Piotra Jaśkiewicza, czyli od roku 1997 zaczęły pojawiać się nowinki techniczne. Służby porządkowe zaczęły korzystać z CB Radia, zaczęła funkcjonować też Służba Ochrony Pielgrzymki. Ponadto pierwszy raz każdy z pątników został zaopatrzony nie tylko w znaczek, ale i dzienniczek pielgrzyma z planem trasy i programem każdego pielgrzymkowego dnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.