Radom: uroczystości pogrzebowe ks. inf. Adam Sochy – budowniczego kościołów
16 maja 2011 | 13:21 | rm Ⓒ Ⓟ
Kościół radomski pożegnał ks. infułata Adama Sochę, budowniczego kościołów. Jego największym dziełem było wybudowanie kościoła św. Kazimierza, świątyni patronalnej Radomia i diecezji radomskiej. 80-letni kapłan, znany również z działalności społecznej i charytatywnej, został pochowany przy murach bazyliki św. Kazimierza.
Mszę św. celebrował bp Henryk Tomasik. W koncelebrze uczestniczył również bp Adam Odzimek oraz 160 księży.
Homilię wygłosił biskup-senior Edward Materski, który mówił, że cała posługa sakramentalna zmarłego kapłana – a szczególnie Eucharystia – były uczestnictwem w budowaniu Kościoła.
Bp Materski nazwał także księdza Sochę "budowniczym wspólnoty Chrystusowej przez przepowiadanie Słowa Bożego". Wspomniał również początki budowy kościoła na Zamłyniu, kiedy to zbliżał się jubileusz 500-lecia przybycia św. Kazimierza na królewską rezydencję do Radomia. – 3 października 1981 roku powstała decyzja o budowie kościoła pod wezwaniem św. Kazimierza. Ks. Socha zbudował najpierw tymczasową kaplicę poświęconą 13 grudnia 1981 roku. A więc regularne duszpasterstwo rozpoczęło się z początkiem stanu wojennego. Rozmawialiśmy wtedy, jak w niespokojnych czasach spokojnie budować świątynię duchową i materialną. Dzisiaj dziękujemy Bogu za życie i działalność księdza Adama. Niech pamięć i modlitwa za niego nie ustają – mówił bp Materski.
Pierwszy biskup radomski przypomniał dzień 4 czerwca 1991 roku, gdy Jan Paweł II celebrował Mszę św. na lotnisku w Radomiu. – Ołtarz, przy którym sprawował Eucharystię został oddany pod opiekę ks. Sochy, który następnie umieścił go w kaplicy Matki Bożej, w tej bazylice. Od beatyfikacji ołtarz jest cenną pamiątką, jako znak łączności z bł. Janem Pawłem II – podkreślił bp Materski. Uroczystości żałobne odbyły się w niedzielę wieczorem. Mszę świętą celebrował bp Adam Odzimek, homilię wygłosił bp Stefan Siczek.
Ks. Adam Socha zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Od przejścia na emeryturę przebywał jako rezydent w parafii św. Kazimierza w Radomiu. Największym dziełem ks. Sochy było wybudowanie kościoła św. Kazimierza, który jest świątynią patronalną miasta Radomia i diecezji radomskiej. Została wzniesiona w latach 1986-1994 jako wotum dziękczynne za uroczystości jubileuszowe, które odbyły się w 1981 r. z racji 500. rocznicy przybycia św. Kazimierza na królewską rezydencję do Radomia. W 2003 r. kościół św. Kazimierza został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.
Ks. prałat Adam Socha znany był również z działalności społeczno-charytatywnej. Jego dziełem jest ośrodek "Kazimierzówka", który skupia dzieci z kilku dzielnic Radomia, przede wszystkim z Zamłynia, Kaptura, Koziej Góry i Starego Miasta. W ośrodku znajdują się sale: widowiskowa, wizualna, zajęć plastycznych, spotkań oraz świetlica, biblioteka, pokój dla opiekunów, pomieszczenie z używaną odzieżą.
Ks. Adam Socha urodził się w Makowie koło Radomia w 1931 r. Świecenia kapłańskie przyjął w 1955 r. z rąk bp. Jana Lorka. W latach 1955-1956 pracował jako wikariusz w parafii Czarna, a przez następne dwa lata pracował w parafii Stąporków. Od 1964 do 1981 r. był proboszczem w Świerzach Górnych. W 1971 r. został mianowany dziekanem dekanatu kozienickiego. 10 lat później został przeniesiony do Radomia na Zamłynie, aby organizować nową parafię św. Kazimierza i rozpocząć budowę kościoła. Był kanonikiem honorowym Kapituły Radomskiej oraz prałatem i kustoszem Kapituły Katedralnej. We wrześniu 2008 r. Benedykt XVI podniósł ks. Sochę do godności infułata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.