Radom: wręczono nagrodę św. Kazimierza
07 marca 2010 | 19:40 | rm Ⓒ Ⓟ
Społeczny Komitet Ratowania Zabytkowego Cmentarza rzymskokatolickiego w Radomiu został tegorocznym laureatem nagrody św. Kazimierza, przyznawanej na propagowanie lokalnej historii. Wyróżnienie, przyznawane przez prezydenta Radomia, zostało wręczone podczas gali w sali widowiskowej Resursy Obywatelskiej w Radomiu.
Kapituła nagrody doceniła nie tylko bieżącą działalność społeczników, ale również projekt "Epitafium 21", którego celem jest dokonanie pełnego przeglądu nagrobków z udziałem uczniów i nauczycieli z radomskich szkół. W sumie w 17 kwestach od 1995 roku komitet zebrał ponad 290 tysięcy złotych na ratowanie cennych nagrobków. Na początku marca, po renowacji powrócił na cmentarz przy ul. Limanowskiego w Radomiu żeliwny pomnik z grobowca Marianny Pentz.
Nagroda świętego Kazimierza została przyznana po raz drugi. W ubiegłym roku jej laureatem był Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia. Wyróżnienie otrzymuje osoba lub organizacja, która przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o historii i tradycji Radomia. Kandydatów do nagrody zgłaszają wszyscy mieszkańcy.
Patronem Nagrody jest Święty Kazimierz, syn króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. W latach 1481-1483 św. Kazimierz przebywał w Radomiu, skąd sprawował w imieniu króla rządy w Koronie. Zasłynął z mądrych rządów i pobożnego życia. Kanonizowany został w 1521 roku. św. Kazimierz został w 1983 roku ogłoszony przez Jana Pawła II patronem Radomia, a w 1992 roku patronem diecezji radomskiej.
Cmentarz przy ulicy Limanowskiego został założony w 1812 roku przy dawnym Trakcie Starokrakowskim. Od blisko dwóch wieków jest miejscem spoczynku zmarłych mieszkańców Radomia i okolic. Obecna powierzchnia cmentarza wynosi prawie 17 hektarów. Zarówno pod względem historii, jak i walorów artystycznych nekropolia radomska zaliczana jest do cenniejszych i najstarszych zespołów cmentarnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.