Radom – wspomnienie o. Huberta Czumę, wielkiego Polaka i patrioty
19 września 2024 | 20:11 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
O propagowanie duchowego dziedzictwa o. Huberta Czumy – niezłomnego wychowawcy młodzieży, duszpasterza ludzi pracy, kapelana Solidarności prześladowanego przez aparat bezpieczeństwa PRL, zachęcał ks. Mariusz Bigiel SJ, który wygłosił homilię w kościele św. Trójcy w Radomiu. Liturgii przewodniczył o. Rafał Kobyliński, superior i rektor kościoła. 19 września minęła piąta rocznica śmierci Honorowego Obywatela Miasta Radomia, Szczecina i Lublina.
W liturgii uczestniczyła najbliższa rodzina o. Huberta m.in. brat Andrzej – działacz opozycji antykomunistycznej i więzień polityczny w PRL, a następnie minister sprawiedliwości.
Ks. Mariusz Bigiel mówił, że dzisiaj chcemy podziękować za wszelkie dobro, jakiego Bóg udzielił nam przez życie i posługę o. Huberta. Mówił, że „postawa wdzięczności wobec Boga i ludzi to rdzeń duchowości jezuickiej, którą z dobrym skutkiem uprawiał o. Hubert Czuma”. – Ojciec Hubert przykładem i słowem uczył, jak być prawdziwie solidarnym. Potrafił gromadzić wokół siebie osoby, które podnosił ku górze, wydobywając z nich wszelkie dobro – mówił o. Bigiel.
Przed liturgią na cmentarzu na Firleju złożono wieńce i kwiaty na grobie o. Czumy. Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia. – Wspominamy wielkiego Polaka i radomianina. Jako pierwszy upomniał się o sprawiedliwość wokół ks. Romana Kotlarza – mówiła wiceprezydent Kalinowska.
Do Radomia przyjechali z Lublina Renata i Sławomir Janiccy. Oboje w drugiej połowie lat 60-tych XX wieku studiowali w Lublinie i byli zaangażowani w duszpasterstwo akademickie. – O. Huberta charakteryzował heroizm ducha. Człowiek, który swoją postawą oddziaływał na wszystkich ludzi. – wspomina Sławomir Janicki.
Posługę duszpasterską w Radomiu o. Hubert Czuma rozpoczął w sierpniu 1979 roku. Zaangażował się w duszpasterstwo akademickie. W latach 1980-1989 współpracował z radomską „Solidarnością”. Organizował Msze św. za Ojczyznę w kościele pw. Świętej Trójcy w Radomiu. Opiekował się prześladowanymi, wspierał finansowo działalność wydawniczą i kolportaż podziemnych publikacji. Jako delegat Biskupa Edwarda Materskiego brał udział w procesie uczestników oskarżanych za zaangażowanie w wydarzenia Radomskiego Czerwca’76 oraz w kolejną rocznicę tych wydarzeń (1988). Należał do inicjatorów i twórców Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej. Zabiegał o wyjaśnienie okoliczności męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza. Był Diecezjalnym Duszpasterzem Ludzi Pracy. Posługiwał także jako kapelan w radomskim więzieniu. Był cenionym spowiednikiem i kierownikiem duchowym alumnów Wyższego Seminarium Duchownego oraz wielu innych osób. Prowadził wiele audycji w diecezjalnym Radiu AVE a następnie Radia Plus Radom i publikował liczne artykuły w Tygodniku AVE. Pełnił funkcję sekretarza Telefonu Zaufania Linia Braterskich Serc. 31 sierpnia 2015 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Radomia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.