Radom: wystawa szopek bożonarodzeniowych z całego świata
12 grudnia 2022 | 18:07 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Wyjątkowe szopki z różnych zakątków świata można oglądać w Muzeum Historii Najnowszej Radomia. Placówka mieści się w kamienicy Deskurów w Rynku. Ekspozycja będzie czynna do 26 grudnia.
Na wystawie znalazła się szopka z Betlejem. Jest też eksponat z Armenii – kraju, który jako pierwszy na świecie uznał chrześcijaństwo za religię państwową i kultywuje unikatowe zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Kolejne artefakty pochodzą z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej i ukazują drogi rozpowszechniania się chrześcijaństwa i motywu szopki.
– Na wystawie prezentujemy wyjątkowe szopki z całego świata. Ekspozycja stanowi swoistą podróż nie tylko w czasie i przestrzeni, ale i przez mentalność niektórych narodów. Sposób przedstawienia Świętej Rodziny mówi bowiem wiele o ich kulturze, obyczajach związanych z Bożym Narodzeniem oraz o rzeczywistości, z którą przyszło im się mierzyć – powiedziała dr Justyna Górska-Streicher, autorka wystawy, etnograf i dyrektor Resursy Obywatelskiej w Radomiu.
Zwiedzający mogą obejrzeć również fotografie nieoczywistych szopek z polskich kościołów. Ich autorzy zwrócili uwagę na współczesne problemy polityczne i społeczne. Zaprezentowana jest także słynna szopka jedenastolatki z Wrocławia, w przejmujący sposób komentująca kryzys migracyjny na białoruskiej granicy. Nie brakuje też najsłynniejszych szopek rodzimych, tych krakowskich.
Początki szopki bożonarodzeniowej datuje się na pierwszą połowę IV wieku, kiedy cesarzowa rzymska Helena nakazała ustawienie w betlejemskiej grocie marmurowego żłóbka, symbolu upamiętniającego narodziny Jezusa. Kilkadziesiąt lat później, z inicjatywy św. Hieronima, dodano figury świętej rodziny i pasterzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.