Radom: zmarł ks. Stanisław Makarewicz
19 listopada 2009 | 18:53 | rm Ⓒ Ⓟ
Zmarł ks. prałat Stanisław Makarewicz, zasłużony kapłan diecezji radomskiej. Duchowny był cenionym historykiem sztuki, badaczem epoki jagiellońskiej, ale też pierwszym dyrektorem diecezjalnej Caritas i budowniczym świątyni. Miał 69 lat.
Ks. Makarewicz był postulatorem diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. Niósł również posługę duszpasterską w czasie najdłuższego strajku akademickiego w dziejach PRL, który trwał aż 49 dni w Wyższej Szkole Inżynierskiej, dzisiaj Politechnice Radomskiej.
Ks. dr Stanisław Makarewicz był historykiem sztuki, który obronił doktorat ze studiów nad polichromią bizantyńską w Sandomierzu. Specjalizował się w badaniach nad epoką jagiellońską w Polsce. Prowadził też badania genealogiczne znakomitych rodów polskich, królewskich i książęcych, w tym rodu Deskurów oraz bohatera polskiego i amerykańskiego Kazimierza Pułaskiego.
W kwietniu 1992 r. został powołany na pierwszego dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej. Funkcję tę pełnił do 1998 r. Dzięki jego zaangażowaniu powstały w Radomiu i Starachowicach kuchnie dla ubogich.
Ks. Makarewicz był proboszczem i budowniczym kościoła pw. św. Stefana na radomskim Idalinie. Świątynię zbudowano jako wotum wdzięczności Prymasowi Tysiąclecia. Cześć kard. Stefanowi Wyszyńskiemu oddano przez fakt uformowania bryły świątyni na wzór rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, która była tytularnym kościołem kardynalskim Prymasa Polski.
Ks. prałat Stanisław Makarewicz był wykładowcą historii sztuki w radomskim Wyższym Seminarium Duchownym. Przewodniczył Radzie ds. Konserwacji Zabytków oraz był członkiem Diecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego. Był również przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Uroczystości Jubileuszowych 400-lecia kanonizacji św. Kazimierza, które odbyły się w Radomiu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.