Radomska katedra będzie ogrzewana ciepłem z głębi ziemi
16 września 2011 | 11:18 | rm Ⓒ Ⓟ
Wokół radomskiej katedry rozpoczęto wykonywanie geotermalnych odwiertów. W ten sposób zostanie pozyskane ciepło z ziemi potrzebne do ogrzania zabytkowej świątyni. Podczas mrozów w kościele będzie około 10-12 stopni Celsjusza. Dotychczas temperatura była o połowę mniejsza.
Proboszcz parafii katedralnej ks. Edward Poniewierski poinformował, że zostanie wykonanych w sumie 55 odwiertów na głębokości 80 metrów każdy. Wykonawcy zapowiedzieli, że prace powinny potrwać trzy miesiące. Jest szansa, że już podczas Bożego Narodzenia zacznie działać częściowo nowy system ogrzewania z wykorzystaniem pompy cieplnej, co znacznie obniży koszty eksploatacji obiektu i zmniejszy emisję szkodliwych substancji.
Ks. Poniewierski dodał, że pod koniec września rozpoczną się również prace wewnątrz świątyni. 2/3 powierzchni katedry zostanie wyłączona z użytkowania. Podczas prac będzie usuwana posadzka i stopniowo wymieniany grunt na głębokości 80 centymetrów. – Musimy ustabilizować grunt, bowiem powodował on przesuwanie i wybrzuszanie posadzki – podkreślił ks. Poniewierski. Całość prac remontowych ma kosztować ponad 10 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 6 mln 660 tys. zł. Prace powinny się zakończyć w ciągu dwóch lat.
Kościół mariacki w Radomiu jest trójnawową bazyliką z transeptem i trzema portalami. Projekt nawiązuje do gotyku francuskiego. Wysokie, 72-metrowe wieże swym kształtem przypominają wyższą wieżę kościoła mariackiego w Krakowie. Wnętrze radomskiej katedry jest podobne do wnętrz zachodnioeuropejskich kościołów gotyckich. W kościele odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. W lewym przedsionku znajduje się sarkofag tragicznie zmarłego biskupa Jana Chrapka z jego popiersiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.