Radomyśl nad Sanem: obchody 400 – lecia parafii pw. Matki Bożej Bolesnej
01 września 2014 | 12:33 | apis Ⓒ Ⓟ
Ponad 6 tys. wiernych uczestniczących w uroczystej Eucharystii sprawowanej 31 sierpnia br. w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem dziękowało za 400 lat istnienia parafii. Uroczystości przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wyraził zgodę na rozpoczęcie przygotowań do koronacji cudownego obrazu przedstawiającego świętych Monikę i Augustyna, klęczących u stóp Matki Bożej.
Na uroczystość w radomyskim sanktuarium maryjnym przybyli liczni wierni w pielgrzymkach pieszych z bardzo wielu parafii diecezji sandomierskiej.
Bp Krzysztof Nitkiewicz nawiązując w homilii do cudownego obrazu czczonego w radomyskiej świątyni, wskazał na potrzebę wytrwałej modlitwy, która wyprasza u Boga potrzebne łaski i uczy Chrystusowego języka miłości.
Z okazji roku jubileuszowego zorganizowano imprezy i uroczystości, w tym m.in.: 12 stycznia br. odbyło się spotkanie kolędników i grup misyjnych wraz z koncertem kolęd w wykonaniu orkiestry dętej z Radomyśla, a 11 maja br. miała miejsce Ogólnopolska Parada Straży Wielkanocnych. „Turki 2014”.
Historia radomyskiego miejsca kultu sięga ok. 1440 r. kiedy to w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Radomyśl, pasterze postawili kapliczkę, w której umieścili obraz Matki Bożej Bolesnej. Miejscowe podania mówią, że modlący się do Matki Bożej Bolesnej doznawali pociechy i rozradowani odchodzili. Dlatego też tę osadę nazwano Radomyślem.
W 1624 r. parafia została erygowana. 1625 r. Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej był w różnych latach trzykrotnie spalony.
Czwarta z rzędu świątynia, również drewniana, istniejąca do dziś została wybudowana w 1828 roku i istnieje do dziś. W bocznym ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej Pocieszenia. 15 września 1991 roku abp Ignacy Tokarczuk dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.