Radwanowice k. Krakowa: spotkanie wigilijne podopiecznych Fundacji św. Brata Alberta
14 grudnia 2010 | 19:36 | led Ⓒ Ⓟ
Podopieczni Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach spotkali się 14 grudnia na wspólnej wigilii, podczas której wręczono nagrody społeczne im. Stanisława Pruszyńskiego. W spotkaniu udział wzięli podopieczni z Schroniska dla Niepełnosprawnych, uczestnicy Warsztatów Terapii i Świetlicy Terapeutycznej Fundacji im. Brata Alberta.
„Jest to dla nas bardzo miłe i radosne wydarzenie, ponieważ możemy spotkać się ze wszystkimi podopiecznymi i przyjaciółmi Fundacji tuż przed świętami, a także uhonorować osoby zasłużone dla naszej placówki” – mówił ks. Tadeusz Isakowicz–Zalewski, prezes Fundacji Brata Alberta w Radwanowicach.
W trakcie wydarzenia wręczono nagrody społeczne im. Stanisława Pruszyńskiego, współzałożyciela Fundacji im. Brata Alberta. Nagrodę otrzymali pomysłodawcy programu społecznego „Szkarpa”.
W ramach programu osadzeni w Zakładzie Karnym w Trzebini pracują od 2007 roku społecznie na rzecz Fundacji im. Brata Alberta – Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Trzebini.
„Jestem przekonany, że ten program jest bardzo pożyteczny, jego celem jest readaptacja społeczna polegająca na rozbudzaniu postaw empatycznych i kształtowaniu prospołecznych zachowań wśród osadzonych” – mówił por. Tomasz Wacławek, pomysłodawca programu „Szkarpa”, wychowawca w dziale penitencjarnym ZK w Trzebini. „Więźniowie pracują na rzecz osób niepełnosprawnych, pomagają głównie w pracach technicznych i budowlanych. To pomaga pozbyć się stereotypów o więźniach” – dodał.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. odprawiona w kościele św. Brata Alberta. Podczas spotkania odbyły się także jasełka w wykonaniu Teatrzyku Osób Niepełnosprawnych "Radwanek".
Fundację im. Brata Alberta założyli w 1987 r. Zofia Tetelowska, inż. Stanisław Pruszyński, prof. Stanisław Grochmal, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz osoby wywodzące się z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych i wspólnot "Wiara i Światło" z Krakowa.
Jej celem jest niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Fundacja prowadzi domy stałego pobytu, zwane Schroniskami dla Niepełnosprawnych, Warsztaty Terapii Zajęciowych, Świetlice Terapeutyczne, domy dziennego pobytu i ośrodki adaptacyjne, a także szkoły i przedszkola integracyjne. Organizuje też obozy rehabilitacyjny.
Fundacja w całym kraju obejmuje swoją opieką ponad 1100 osób niepełnosprawnych, z których 116 przebywa w placówkach stale, a ponad 1000 jest dowożonych na zajęcia dzienne. Fundacja jest też organizatorem licznych koncertów charytatywnych, spotkań integracyjnych, wystaw i przeglądów twórczości osób niepełnosprawnych umysłowo. Działalność Fundacji od samego początku wspierana jest kard. Franciszka Macharskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.