Radykalne zmiany w strukturze i zarządzaniu archidiecezją Detroit
11 grudnia 2020 | 12:22 | rk (KAI/Detroit Free Press) | Detroit Ⓒ Ⓟ
W wyniku jednej z największych restrukturyzacji administracyjnych w Kościele w USA 216 parafii archidiecezji Detroit na południowo-wschodnim terenie stanu Michigan utworzy 51 „rodzin parafialnych”. Każda z nich składa się będzie z trzech do ośmiu parafii dzielących między sobą księży.
Zmiany zatwierdził metropolita Detroit abp Allen Vigneron – głosi oświadczenie wydane przez władze kościelne 9 grudnia br. Rzeczniczka archidiecezji Holly Fournier zapewniła, że wdrażane zmiany nie spowodują natychmiastowego zamknięcia parafii. Niektórzy przypuszczają jednak, że restrukturyzacja w dłuższej perspektywie ostatecznie doprowadzi do likwidacji wielu wspólnot.
Zmiany w strukturze Kościoła polegają na tym, że bliskie sobie terytorialnie kościoły i parafie zostaną zgrupowane razem, tworząc tzw. rodziny. Na przykład rodzina o nazwie „West Wayne Vicariate Family 1” obejmie pięć kościołów w Dearborn i Dearborn Heights.
Katolicki ekspert Rocco Palmo przyznał, że nowy plan restrukturyzacji archidiecezji Detroit, polegający na stworzeniu 51 rodzin, jest „prawdopodobnie najbardziej drastyczny”, jaki widział dotąd wśród wszystkich reorganizujących się diecezji w USA. Dotychczas w wyniku konsolidacji liczba powstałych nadrzędnych struktur stanowiła połowę całkowitej liczby parafii. Tymczasem w przypadku Detroit będzie to zaledwie jedna czwarta – powstanie 51 rodzin z 216 parafii. Obaw nie kryją niektórzy księża krytykujący odgórny sposób wdrożenia zmian.
Archidiecezja Detroit wyjaśnia, że powstanie nowej struktury jest efektem ogólnych wysiłków na rzecz wzmocnienia ewangelizacyjnego przesłania i ma „radykalnie zorientować wspólnoty na misję”.
„Chcemy uczynić z naszych parafii miejsca, w których osoby i rodziny mogą spotkać Jezusa na nowo, wzrastać jako uczniowie i być przygotowani do bycia świadkami zmartwychwstałego Chrystusa” – podkreśla i zaznacza, że choć misja się nie zmieniła, to potrzebne są rozwiązania dostosowane do nowej sytuacji w obliczu zmniejszonych zasobów ludzkich i finansowych.
Jednym z wyzwań, jakie stoi przed archidiecezją, jest kwestia, kto będzie stał na czele rodzin parafialnych. Na razie bierze się pod uwagę dwa modele zarządzania: gdy na czele rodzin stoi jeden duszpasterz, a inni służą jako współpracownicy oraz model oparty na „zobowiązaniu solidarnym”, kiedy proboszczowie stają się „pasterzami rodzinnymi” we wszystkich parafiach w rodzinie i polegają na pomocy wikariuszy i diakonów. W tym drugim modelu jeden z duszpasterzy rodzinnych ma być wybrany jako „moderator”, zdefiniowany jako sługa-przywódca.
Realizacja planu restrukturyzacji przebiegać ma w dwóch etapach. Pierwszy zostanie uruchomiony w lipcu 2021 roku, a drugi w lipcu 2022 roku. Powstałe „rodziny parafialne” będą częścią grup geograficznych, należących do różnych regionów.
Zdaniem ekspertów, zapowiedź zmian w strukturach Kościoła lokalnego ma związek z wyzwaniami stojącymi przed całym Kościołem w USA, związanymi z niedoborem kapłanów, finansów i spadku liczby wiernych. Archidiecezja Detroit liczy ponad milion katolików w sześciu hrabstwach w południowo-wschodnim Michigan: Wayne, Oakland, Macomb, Lapeer, Monroe, St. Clair.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.