Radziechowy: kolejne Zaduszki Narodowe na beskidzkim szczycie
18 października 2010 | 12:55 | rk Ⓒ Ⓟ
Kolejne Zaduszki Narodowe odbędą się 6 listopada pod Krzyżem Jubileuszowym na Matysce w Beskidzie Żywieckim. Wierni modlić się będą w tym roku szczególnie za kapłanów i siostry zakonne, którzy oddali życie w obronie wolności i niepodległości ojczyzny. Na symbolicznym kurhanie pamięci uczestnicy wysypią ziemię z grobów błogosławionych sióstr nazaretanek, męczenniczek z Nowogródka, ks. Ignacego Skorupki, z pól Bitwy Warszawskiej z 1920 r. oraz kapłanów, którzy 10 kwietnia zginęli w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem.
Główna organizatorka, Jadwiga Klimonda ze stowarzyszenia "Dzieci Serc" w Radziechowach, prosząc uczestników uroczytosci o zabranie ciepłego ubrania i nakrycia głowy, zapewnia, że Zaduszki Narodowe odbędą bez względu na pogodę.
Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały monumentalne rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Przybywają tu liczne pielgrzymki.
W listopadzie odbywają się tu Zaduszki Narodowe, w czasie których wspomina się osoby zasłużone w historii Polski. 5 lat temu rozpoczęto usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego narodowych bohaterów. Trafiła tu ziemia z grobów ks. Jerzego Popiełuszki, Stanisława Pyjasa i Stanisława Pietraszki. Przyniesiono na Matyskę także urny z ziemią z Katynia, Miednoje, Bykowa i Ostaszkowa, z miejsc walk powstańców warszawskich, obrońców fortów Węgierskiej Górki oraz ziemię z Peru, na której w 1991 roku terroryści zamordowali dwóch polskich franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Złożono tu także m.in. ziemię z grobów uczestników Powstania Wielkopolskiego i grobu Obrońców Poczty Gdańskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.