Radzymin: modlitwa przy mogiłach bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.
01 listopada 2019 | 23:34 | mag | Radzymin Ⓒ Ⓟ
Bóg jest Życiem które nigdy się nie kończy. Do tego zaprasza każdego z nas – podkreślił bp Marek Solarczyk. W uroczystość Wszystkich Świętych biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył Mszy św. na Cmentarzu Polskich Żołnierzy Poległych w 1920 r. Znajdują się tam cztery duże zbiorowe mogiły w których spoczywa kilkuset żołnierzy pułków walczących o Radzymin w Bitwie Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”.
– Świadectwo wiary i miłości, które nam zostawili jest zwycięstwem życia nad śmiercią. Życia, które zwycięż nad złem i nienawiścią, Życia do którego jest zaproszony każdy z nas – powiedział bp Solarczyk.
Podkreślił, że ludzka pamięć o którzy odeszli jest dla nas okazją do ożywienia naszej wiary i miłości, do zatroskania o naszą relację z Bogiem, który żyje i działa, którego moc przemienia ludzkie serca, który uświęca człowieka – powiedział bp Solarczyk.
Po Mszy św. alejkami cmentarza przeszła uroczysta procesja. Przywołując wstawiennictwa wszystkich świętych, wierni modlili się za dusze zmarłych.
Na cmentarzu w czterech zbiorowych mogiłach spoczywa kilkuset żołnierzy pułków walczących o Radzymin w dniach 13-16 sierpnia.1920 r. W 1923 r. dzięki ofiarności pracowników Banku Polskiego i Magistratu miasta Warszawy dwie duże zbiorowe mogiły zostały obudowane betonowym murem oraz ustawiono na nich kamienne krzyże i marmurowe, pamiątkowe tablice. Telefonistki PAST-y ufundowały obudowę z piaskowca dla zbiorowej mogiły Strzelców Kaniowskich. Ufundowano także tablice dla pułków: 46. Strzelców Kresowych (5. pułku strzelców podhalańskich), 81. Strzelców Grodzieńskich i 85. Strzelców Wileńskich.
Na początku września 1939 r. w zbiorowej mogile pochowano również 127 żołnierzy polskich poległych w okolicach Radzymina.
Po zakończeniu okupacji hitlerowskiej władze komunistyczne zakazały urządzania patriotycznych zgromadzeń na cmentarzu i podjęły działania w kierunku zacierania pamięci o wojnie 1920 roku.
W dniach od 1 do 8 listopada pod zwykłymi warunkami można uzyskać odpust zupełny w intencji zmarłych. Wystarczy przyjąć Komunię św., nawiedzić cmentarz bądź kościół pomodlić się za dusze zmarłych oraz w intencjach Ojca Świętego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.