Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje wybrane specjalnie dla Ciebie.

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej. Szczegóły na stronie www.kai.plX
Drukuj Powrót do artykułu

Raport CIA z 1978: Papież obali komunizm

19.10.2002 , ml //mr Ⓒ ℗

Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych (CIA) uważała, że polski Papież może doprowadzić do upadku komunizmu i ZSRR – wynika z raportu tej instytucji sprzed 24 lat.

Przypomniał o tym włoski dziennik „Corriere della Sera” w obszernym artykule, opartym na raporcie CIA z 19 października 1978 roku na temat wpływu decyzji konklawe na losy komunizmu i całego bloku wschodniego.
Według pisma, w CIA przypuszczano, że upadek imperium rozpocznie się w Polsce, która kulturowo i religijnie związana była od zawsze z Zachodem. Tajny raport, doręczony najpierw ówczesnemu prezydentowi USA Jimmy’emu Carterowi, okazał się proroczy – twierdzą zgodnie komentatorzy cytowani przez gazetę.
To również – ich zdaniem – tłumaczy nagłe zacieśnienie współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Watykanem za prezydentury następcy Cartera Ronalda Reagana. Jego bliski współpracownik historyk Richard Pipes przypomina, że ówczesny szef administracji amerykańskiej „widział w wyborze Karola Wojtyły znak woli Bożej, by położyć kres komunizmowi”.
W połowie roku 1982 – stwierdza raport CIA – Kościół doszedł do wniosku, że „jego przywódcy, łącznie z Papieżem, nie mają wielkiego wpływu na sytuację po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Reżym wystarczająco gwałtownie oskarżał Kościół o popieranie Solidarności, a przywódcę związku Lecha Wałęsę o związki z Kościołem. W interesie Watykanu leżało zapobieżenie rozlewowi krwi i sowieckiej inwazji”.

Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.