Ratowo: Dni św. Antoniego z Padwy
14 czerwca 2014 | 10:19 | eg Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w sanktuarium diecezjalnym w Ratowie w diecezji płockiej uroczyście rozpoczęto tamtejsze Dni św. Antoniego. 13 czerwca przewodniczył jej bp Roman Marcinkowski: „Św. Antoni z Padwy niestrudzenie wzywał do nawrócenia” – głosił hierarcha. W uroczystości, która była zarazem Mszą św. odpustową, uczestniczyły tłumy pielgrzymów – czcicieli Padewskiego Lekarza Dusz, z diecezji płockiej oraz innych diecezji.
W homilii biskup pomocniczy w Płocku wyjaśniał, czym jest powołanie każdego człowieka do „bycia świątynią Boga”. Przekonywał, jak wiele trudnych wyborów to powołanie za sobą pociąga: „Wybranie zła z pozoru bowiem zawsze wydaje wygodniejsze się dla nas niż wybranie dobra. Dopiero w ostatecznym rozrachunku droga, którą podążamy, może zaprowadzić nas do spotkania z Bogiem lub wywieść na manowce”, stwierdzał bp Marcinkowski.
W kontekście powolnego dorastania człowieka do „bycia świątynią” biskup przywoływał przykłady z życia świętych, zwłaszcza z życia św. Antoniego z Padwy „niestrudzenie wzywającego do nawrócenia” oraz z życia św. Jana Pawła II. Papież, poprzez spotkanie z usiłującym zabić go zamachowcem „uczył przebaczania tym, którzy nas nienawidzą”.
„W ratowskim sanktuarium, domu Bożym, zbudowanym przed wiekami przez naszych ojców, przyświeca nam to samo, co naszym przodkom, pragnienie bycia człowiekiem Chrystusowym – należącym do Chrystusa i zawierzającym mu swe życie. Bycie człowiekiem Chrystusowym to codzienne stawianie czoła swemu wygodnictwu, to powroty na drogę prawdy, gdy się pogubimy, to gotowość dawania świadectwa wiary w czasach, w których wszystko jest względne”, podkreślał bp Marcinkowski.
Sumę odpustową zakończyła Litania do św. Antoniego, śpiewana przez posługujący muzycznie podczas Mszy św. chór z parafii Radzanów. Wierni ucałowali także relikwie świętego.
Rektor sanktuarium diecezjalnego w Ratowie ks. Bogdan Pawłowski zaprosił zgromadzonych na uroczyste zakończenie Dni św. Antoniego oraz Ratowskie Spotkania Patriotyczne w niedzielę 15 czerwca.
„Ratowskie sanktuarium na przestrzeni wieków wielokrotnie przeżywało trudne momenty. Było świadkiem odejścia wypędzonych przez ukaz carski bernardynów, zamierało przemienione przez okupanta na magazyn. Zawsze jednak odradzało się, dzięki ludziom, którzy zawierzyli swoje życie Bogu prosząc o wstawiennictwo św. Antoniego i którzy w dramatycznych czasach wojny, dokonywali heroicznego wyboru, oddając swe życie za wolność Ojczyzny”, przypominał ks. rektor.
W inauguracji Dni św. Antoniego w Ratowie wzięli udział kapłani wspierający sanktuarium oraz licznie zgromadzeni czciciele św. Antoniego z diecezji płockiej, w tym płocki oddział Klubu Inteligencji Katolickiej. Do Ratowa przybyli także pielgrzymi z innych diecezji.
Dni św. Antoniego poprzedziły nieszpory 12 czerwca, przewodniczył im ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski z Płocka. „Siedem darów Ducha Świętego, o które modlił się św. Antoni, objawiły się poprzez dzieło jego życia. Pokazuje ono bowiem, jak odnajdywać Boga, odnajdywać samego siebie, gdy człowiek się zatraci w tym co ziemskie. Dlatego też powinniśmy zwracać do św. Antoniego o wsparcie w odnalezieniu tych najważniejszych darów, a dopiero w dalszej kolejności prosić o pomoc w odnalezieniu zagubionych rzeczy”, podkreślał ks. profesor.
Uroczystości odpustowe stanowią najważniejszą część trwających od 12 do 15 czerwca w sanktuarium Dni Św. Antoniego, w trakcie których można zwiedzać z przewodnikiem zabytkowy pobernardyński kompleks sakralny, stanowiący unikatowy przykład sztuki późnego baroku. Zwieńczeniem dni będą IV Ratowskie Spotkania Patriotyczne, piknik religijno-historyczny, nad którymi patronat honorowy objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.