Ratowo: sanktuarium współtworzy Zespół „Solidarni z Ukrainą”
27 lutego 2022 | 20:06 | eg | Ratowo Ⓒ Ⓟ
Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie wspólnie z gminą Radzanów oraz Stowarzyszeniami Ratujmy Ratowo i Krechowiacy, które mające swe siedziby w Ratowie, założyły Zespół „Solidarni z Ukrainą”. Celem współpracy jest wielopłaszczyznowa pomoc dla uchodźców z Ukrainy.
W ramach stałej współpracy postał Zespół o nazwie „Solidarni z Ukrainą”. W jego skład weszli przedstawiciele urzędu gminy Radzanów, Sanktuarium Diecezjalnego im. św. Antoniego z Padwy oraz Stowarzyszeń Ratujmy Ratowo i Krechowiacy. Pracami zespołu będzie kierował wójt gminy Radzanów Przemysław Pakuszewski, jego wiceprzewodniczącym został rektor sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski.
Zadaniem zespołu najpierw będzie zdefiniowanie różnych obszarów, na których może być realizowana pomoc dla obywateli Ukrainy, organizacja tej pomocy oraz nawiązywanie i koordynowanie współpracy z innymi instytucjami oraz podmiotami publicznymi i prywatnymi, pragnącymi włączyć się w te działania.
– W trwającym właśnie Roku Rodziny „Amoris laetitia” Pan Bóg postawił przed nami nowe wyzwanie, którym jest podzielenie się chlebem z bliźnimi z Ukrainy. Mottem przyświecającym pracom zespołu są słowa proroka Syracha „Piec poddaje próbie naczynia garncarza”. Pragniemy w chwili próby okazać się naczyniami, poprzez które wypełni się wola Boża, oddając swój czas, talenty, a także umiejętność współdziałania na rzecz wspólnych wartości – podkreśla pomysłodawca, ks. kan. Bogdan Pawłowski.
Jednym z pierwszych działań zespołu jest włączenie się sanktuarium oraz stowarzyszeń w zbiórkę rzeczową, zainicjowaną przez gminę Radzanów, a także prowadzenie kolejnych zbiórek. Podczas inauguracyjnego posiedzenia, które odbyło się w niedzielę 27 lutego, zespół zdefiniował różne obszary współpracy oraz płaszczyzny, na których powinna skupić się pomoc kierowana do uchodźców, tak, aby zadbać nie tylko o sferę materialną ich potrzeb, ale także duchową, psychologiczną, edukacyjną, społeczną.
– Tylko holistyczne podejście do kwestii pomocy dla przybywających, a także okazywanie im szacunku i braterskiej solidarności, może przyczynić się do podejmowania przez nich prób uporania się traumą i poczuciem odarcia z ludzkiej godności, których doświadczyli podczas nagłej ucieczki ze swojej ojczyzny. Prace zespołu w formie stacjonarnej i zdalnej będą odbywały się regularnie – zapowiada Ewa Kozłowska-Głębowicz, prezes Stowarzyszenia Ratujmy Ratowo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.