Ratowo: XI Europejskie Dni Dziedzictwa w XVIII-wiecznym Zespole klasztornym
18 września 2021 | 20:48 | eg | Ratowo Ⓒ Ⓟ
„Ratowo – smaki dziedzictwa” pod takim w XVIII-wiecznym Zespole klasztornym w Ratowie (diecezja płocka) odbyły się XI Europejskie Dni Dziedzictwa. Były one m.in. okazją do zwiedzenia unikatowego zabytku, reprezentującego styl rokoko.
XI Europejskie Dni Dziedzictwa rozpoczęto Mszą św. w intencji mieszkańców Europy, pod przewodnictwem ks. kan. Bogdana Pawłowskiego, rektora Sanktuarium Diecezjalnego pw. św. Antoniego z Padwy w Ratowie. W kazaniu wskazał on, że u podstaw współczesnej cywilizacji europejskiej stoi „katedra” i „uniwersytet”, symbolizujące dopełnianie się wiary i wiedzy. To bowiem cywilizacja chrześcijańska stworzyła nowożytną cywilizację europejską.
– „Chrystus jest sprawcą ducha europejskiego, twórcą tej wolności, do której dążyliśmy, a jednocześnie został w tej kulturze wzięty w nawias”. Te znamienne słowa św. Jana Pawła II doskonale opisują dzisiejszy kryzys tożsamości Europejczyka. Dlatego tak ważne jest, by wracać do wartości, które stworzyły naszą kulturę – podkreślił ks. Pawłowski.
Po Mszy św. odbył się plenerowy piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa” – właściciela ziem ratowskich, radzanowskich, a także wielu innych posiadłości na Mazowszu, znamienitego rycerza w drużynie księcia mazowieckiego Siemovita IV, żyjącego przełomie XIV i XV wieku.
W czasie pikniku odbył się m.in. konny turniej rycerski, w którym brali udział wojowie i niewiasty, prezentacje pojedynków rycerskich, pokazy i warsztaty tańca średniowiecznego, wypiekanie podpłomyków oraz zabawy dworskie i ludyczne, takie jak strzelanie z łuku, narty księcia Bolka czy średniowieczna gra w kulki. Uczestników pikniku zabawiały damy i rycerze z Bractwo Rycerskiego XXVI Chorągwi, Zamku Bratjan, Nowego Miasta Lubawskiego, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej oraz Stajni Tarpan.
Dla miłośników historii sztuki przewidziano zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego kompleksu, w tym kościoła w stylu rokoko – „rokokowej perły Mazowsza”.
Występy artystyczne, w tym pokaz tańców średniowiecznych zostały dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu „Artystycznie, naukowo o baroku i rokoku”.
***
Zabytkowy zespół w Ratowie zajmuje wyjątkowe miejsce w historii sztuki. Ten niewielki kościół, to rokokowa perła, jedyne na Mazowszu świadectwo teologii franciszkańskiej, utrwalonej w finezyjnych wizjach artystów okresu rokoka – jednego z najciekawszych, a zarazem najkrócej trwających okresów w historii sztuki. Zespół sakralny wraz z plastycznym i architektonicznym wyposażeniem wnętrz i otoczeniem wpisany jest do księgi rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.
Składają się na niego: kościół murowany z lat 1736-1760, klasztor poreformacki murowany z pierwszej poł. XVIII w., dzwonnica, drewniana z pierwszej połowy XVII w., plebanówka murowana z końca XIX w. oraz mur przykościelny. Od kilku lat trwają prace zmierzające do renowacji do pierwotnego wystroju wnętrza XVIII-wiecznego kościoła.
Na terenie kompleksu znajduje się Ostoja św. Antoniego, ponadto prowadzona jest bogata działalność edukacyjna, kulturalna i terapeutyczna. Są w nim realizowane przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego północnego Mazowsza czy pokazywaniu „ginących” zawodów, działania z zakresu edukacji przyrodniczej i ekologicznej, zajęcia z hipoterapii i rekreacji konnej.
Kościół w Ratowie jest Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy, jego rektorem jest ks. kan. Bogdan Pawłowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.